Szukaj
Close this search box.

13–16 czerwca 2024

Kilka tysięcy performansów na ulicach miast i miasteczek – w Polsce, Europie oraz Ameryce. Kilkanaście wybitnych przedstawień teatralnych i wystąpień na największych światowych festiwalach, m.in. Documenta, Performa, Santarcangelo. Stale podtrzymywana aktywność w sferze społecznej, w tym kilka powołanych do życia ośrodków kultury niezależnej (Dziekanka, Dom Kultury Cora, Kino-Teatr-Tęcza). Znaczący wpływ na kształt formacyjnego okresu działalności CSW Zamek Ujazdowski. Książki, pisma, filmy, seminaria. To i jeszcze dużo więcej – to dorobek Akademii Ruchu, bodaj najważniejszej formacji w rodzimym teatrze pozainstytucjonalnym ostatniego półwiecza.
Od 10 lat, od śmierci swego założyciela i lidera Wojciecha Krukowskiego, Akademia działa w trybie swoistego uśpienia. Nie powstają nowe spektakle czy akcje, członkowie grupy zajmują się jednak opieką nad archiwami, a także własnymi praktykami twórczymi.
Jubileuszowy projekt AR.50 to próba skonfrontowania doświadczeń pięciorga performerów Akademii z twórczyniami i twórcami młodszych pokoleń. Zamysł jest bezprecedensowy: na podobne działanie nie zdecydował się dotąd bodaj nikt inny z rodzimych klasyków sztuk performatywnych.
AR.50 przypomina historię (działaniom na scenie towarzyszy wystawa ze starannie wybranymi materiałami dokumentalnymi), oddaje hołd, ale i wprawia archiwum w ruch, odważnie testuje zawarte w nim możliwości. Tym samym Komuna Warszawa, powiązana z Akademią długimi relacjami przyjaźni i współpracy, po raz kolejny – jak przed laty w projekcie „RE//MIX” – sprawdza formułę „żywego archiwum” sztuk performatywnych, archiwum przywołującego przeszłość poprzez działanie, reinterpretację, reperformans.

fot. Jan Pieniążek 
© Stowarzyszenie Przyjaciół Akademii Ruchu

Artystki i artyści RE/MIXÓW
•Autobus (1975)
Janusz Bałdyga / Grzegorz Laszuk 
•Kartagina (1986)
Zbigniew Olkiewicz / Barbara Kinga Majewska
•Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1980)
Krzysztof Żwirblis / Maria Stokłosa
•Inne tańce (1982)
Cezary Marczak / Dominik Więcek
•Piosenka (1995)
Jolanta Krukowska / Weronika Szczawińska

Zespół kuratorski: Zofia Dworakowska, Tomasz Plata, Grzegorz Laszuk

Od lewej: “Piosenka”, “Inne tańce”, “Kartagina”, fot. Filip Preis

“Autobus”, fot. Grzegorz Laszuk; “Życie Codzienne po Wielkiej Rewolucji Francuskiej”, fot. Filip Preis

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.