Szukaj
Close this search box.

An Ongoing Song, reż. Szymon Adamczak (gościnnie)

Zastanawiałem się nad sposobem wyrażenia nieważkości tego duetu. Nad fantomowym bólem, który czułem w otwartych ranach tych, którzy byli przede mną, i w testamencie tych, którzy mi go zapiszą. Z myślą o nich hodowałem kwiaty w butelkach po lekach. Zrozumiałem, że wirus jest przerażająco świetnym performerem. Całkowita liczba zarażonych na całym świecie jest porównywalna do populacji kraju, z którego pochodzę. I to jest tragedia.

„An Ongoing Song” to performance wyrosły z cielesnego i wizualnego imaginarium. Przybiera formę duetu, żeby wyobrazić sceniczną relację ciała i jego komórek do niewykrywalnego ludzkiego wirusa niedoboru odporności zamieszkującego jego krew. Poprzez performatywne gesty, akrobatykę, poezję i obiekty wykonane z lateksu oraz drewna, Szymon Adamczak i Billy Mullaney w roli wirusa żonglują kompleksowością ludzkich relacji, podejmowaniem ryzyka, pożądaniem, współzależnością, odpowiedzialnością, utratą niewinności, czarnym humorem i tkliwością.

obsada: Szymon Adamczak i Billy Mullaney 
scenografia i przestrzeń: Paweł Szubert
dramaturgia i muzyka: Panna Adorjáni 
kostium: Stefan Vella 
plakat: Michał Loba
advisors: Manolis Tsipos, Zhana Ivanova
mentor: Jeroen Fabius
współpraca: Ahmed El-Gendy, Olga Drygas

czas trwania: 60 min

holenderska premiera: 10 września 2019, Amsterdam Fringe Festival
polska premiera: 2 października 2019, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy


Szymon Adamczak (ur. 1991) to artysta zajmujący się teatrem, dramaturgią i słowem pisanym. Pracował jako dramaturg Narodowego Starego Teatru w Krakowie i współtworzył z Magdą Szpecht nagradzane przedstawienia „Delfin, który mnie kochał” i „Schubert”. Podczas studiów w DAS Theatre w Amsterdamie zaczął rozwijać praktykę artystyczną usytuowaną w kontekście społecznego, kulturowego i artystycznego dziedzictwa związanego z tematyką HIV/AIDS. W tej auto-fikcyjnej pracy zadaje pytanie sobie i widzom, w jaki sposób i czy w ogóle możemy żyć w harmonii z wirusami. „An Ongoing Song” eksploruje materialność współczesnego doświadczenia życia z HIV i oferuje przestrzeń do refleksji nad doświadczeniem choroby oraz nad momentami na nowo definiującymi nasze życia.


Spektaklowi towarzyszy wybór tekstów wydany w formie artystycznego zina.

Research do projektu został zrealizowany podczas wizyty studyjnej w Visual AIDS Foundation w Nowym Jorku, dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza

Trasa spektaklu została dofinansowana w ramach programu mobilności I-Portunus.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.