Szukaj
Close this search box.

Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu (2012)

Premiera: 31.12.2012

Atatürk to postać niezwykła – rewolucjonista ustanawiający nową rzeczywistość po upadku imperium osmańskiego. Twórca Republiki Turcji, prezydent-dyktator odgórnymi dekretami tworzący nowe społeczeństwo (zastąpienie alfabetu arabskiego europejskim, nakaz chodzenia w kapeluszach, a nie w tradycyjnych fezach, prawa wyborcze dla kobiet…). Wszędzie wiszą jego portrety i ludzie dobrze go wspominają…

Istambuł to miasto niezwykłe – leży na dwóch brzegach Bosforu, a więc w Europie i w Azji. Na pograniczu kultur, religii, tradycji. Wciąż patrzy w stronę Europy, ale żyje w szalonym rytmie azjatyckiego targowiska, gdzie na tej samej ulicy w naturalny sposób spotykają się zakwefione kobiety i hipsterska, rozrywkowa młodzież.

KOMUNA// WARSZAWA wyruszyła na wyprawę do Istambułu, obserwowała wznoszenie płotu pod przebudowę placu Taksim i opowiada o tym, co zobaczyła. Ale opowiadać o Atatürku i Istambule to szczególne wyzwanie. Tradycja opowiadania w Turcji jest prastara. Nie można przerwać opowiadającemu, dopóki nie skończy swojej historii. Szeherezada ocaliła życie, dzięki temu że przez 1000 nocy snuła swoje opowieści. Pieśni i piosenki, które można usłyszeć w dziesiątkach istambulskich barów, łączą poezję, smutek, żywiołowość tańca z duchem wschodnich opowieści.

KOMUNA// WARSZAWA snuje wielowarstwową, muzyczną opowieść o człowieku i mieście, szukając w Istambule zapomnianego w Europie ducha „prawdziwej Europy”. Wszystko to mieszając z meze i raki, codziennością normalnego życia normalnych ludzi, patrząc niewtajemniczonym okiem zagubionych w wielkim mieście turystów.

Muzyka ze spektaklu:

 

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy  oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.