Kino: Dzieciństwo wodza

The Childhood of a Leader
reż. Brady Corbet
Wielka Brytania/Węgry/Francja, 2015, 116 min

“Dzieciństwo wodza” to mrożąca krew w żyłach baśń o początkach faszyzmu, wyreżyserowana przez Brady’ego Corbeta (David z amerykańskiej wersji “Funny Games” Michaela Hannekego). Dramat fantastyczno-historyczny opowiada historię chłopca przebywającego w podparyskiej wsi tuż po I wojnie światowej (debiutujący Tom Sweet). Ojciec dziecka jest wysłannikiem amerykańskiego rządu Woodrowa Wilsona (Liam Cunningham, “Gra o tron”) i bierze udział w pracach nad Traktatem Wersalskim. Matka (Bérénice Bejo, “Artysta”) to sfrustrowana kosmopolitka i konserwatywna protestantka w jednej osobie. Uwagę chłopcu poświęca jedynie guwernantka, grana przez Stacy Martin (“Nimfomanka”). Wysokie IQ podszeptuje mu coraz bardziej radykalne formy buntu… Obserwujemy narodziny tytułowego wodza. W filmie występuje Robert Pattinson, który gra dwie role: przyjaciela domu, a następnie dorosłego dyktatora.

Scenariusz “Dzieciństwa wodza”, który Brady Corbet napisał wraz ze swoją partnerką Moną Fastvold, jest luźno oparty na noweli Jean-Paula Sartre’a o tym samym tytule oraz na powieści “Mag” Johna Fowlesa. Scenografia i dbałość o szczegóły przywołuje klimat arcydzieła Stanleya Kubricka “Barry Lyndon”. Całości dopełnia ścieżka dźwiękowa wirtuoza muzyki współczesnej Scotta Walkera.

To epickie dzieło o początkach XX-wiecznego autorytaryzmu nagrodzono podczas 72. MFF w Wenecji w kategoriach Najlepszy Reżyser i Najlepszy Debiut Fabularny.

“Łapie za gardło. Corbet zapracował sobie na prawo do wyniosłości. Cóż za wspaniały debiut!” – “The Guardian” *

“Historia dzieciństwa dorównującą ‘Maxowi’ czy ‘Omenowi'” – IndieWire.com

“Mroczny i przerażający” – “The Observer”

Data

06 Sie 2020
Expired!

Czas

21:00 - 23:00

Koszt

wstęp wolny

Lokalizacja

Komuna Warszawa

Organizator

Against Gravity / Komuna Warszawa
Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x
Scroll Up