fbpx

Festiwal C/U 2020: Future Presence, Iza Szostak + Dance, Pilgrim, Dance, Kasia Wolińska/ Art Stations Foundation

Future Presence

Koncept, wykonanie: Iza Szostak
Muzyka: Kuba Słomkowski
Wsparcie techniczne: Nastia Vorobiova
Partner: Dream Adoption Society
Produkcja: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt artystyczno–badawczy, nad którym choreografka pracuje od marca 2020 roku, czyli od ogłoszenia lockdownu z powodu koronawirusa. Artystka podejmuje działania oparte na analizie rzeczywistości wirtualnej (ang. virtual reality, VR), której społeczność, gromadząc się kolektywnie, zastępuje fizyczną bliskość ciał – ciałem wirtualnym. Podczas wykładu performatywnego Szostak zaloguje się do Future Presence swoją wirtualną tożsamością, aby oprowadzić widzów i widzki po zaprojektowanym przez siebie świecie. Odsłoni swoje post–ludzkie ciało, tym razem ucieleśniające duchową patronkę tej edycji Festiwalu C/U – Isadorę Duncan. Premiera spektaklu planowana jest na rok 2021.

Iza Szostak – tancerka, choreografka. Absolwentka Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Codarts/Rotterdam Dance Academy w Holandii. W 2007 roku odbyła staż w Troubleyn, zespole Jana Fabre’a. Współpracowała z holenderskimi i niemieckimi choreografami. Interesuje ją perspektywa nowego materializmu, postrzegającego materię jako aktywną i sprawczą. Tworzy choreografię w oparciu o systemy komunikacji pomiędzy ciałem i obiektem. Przetwarza obrazy ze sztuk wizualnych, filmu, badań antropologicznych i własnej biografii. Współtworzy warszawski kolektyw Centrum w Ruchu. Regularnie prezentuje swoje prace w projektach Fundacji Ciało/Umysł. W 2019 r powstała najnowsza produkcja „ le journal secret”.


Dance, Pilgrim, Dance

30 min

koncept i choreografia: Kasia Wolińska (z wykorzystaniem fragmentów oryginalnej choreografii Isadory Duncan)
wideo i rzeźba wideo: Ashiq Khondker & Kasia Wolińska
muzyka: Remix by Kasia Wolińska & Ashiq Khondker
mentor artystyczny: Guy Cools
światła: Łukasz Kędzierski
produkcja Art Station Foundation
przy wsparciu: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
premiera: 30.09.2017 Art Stations Foundation w Poznaniu

Lenin we własnej osobie nagrodził oklaskami Duncan po obejrzeniu jej występu w Moskiewskim Teatrze Bolshoi w czwartą rocznicę Rewolucji Październikowej. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych, Sowieci wysłali jej telegram: „Rząd rosyjski w pełni Cię rozumie. Przyjedź do nas, ufundujemy Ci szkołę.”

Na początku XX wieku Isadora Duncan zrewolucjonizowała taniec, by następnie w Moskwie uczynić tańczące ciało narzędziem propagandy na rzecz idei rewolucyjnych. Choreografia „The Revolutionary” powstała około 1923 roku i przyczyniła się do zrujnowania opinii o Duncan za oceanem. Spektakl podejmuje próbę odkrycia nie w pełni dotąd opowiedzianych historii modern dance i choreografii oraz ich związków ze Związkiem Radzieckim i dziedzictwem marksizmu. Solo powstało w ramach SOLO PROJEKT PLUS 2017 – programu rezydencyjnego Art Stations Foundation.

KASIA WOLIŃSKA (ur. 1990) – choreografka, tancerka, pisarka, urodzona w Gdańsku, mieszkająca w Berlinie. Absolwentka Wydziału Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi, Wydziału Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz programu Dance, Context, Choreography w HZT Berlin. Współpracowała m.in. z Agata Siniarską, Anną Nowicką, Rosalind Crisp, Antonem Vidokle, Gosią Wdowik, Rafałem Dominikiem. W  latach 2013 – 2018 prowadziła projekt performatywny Hi Mary. Od 2018 prowadzi blog o tańcu i polityce danceisaweapon.com. Razem z Faeriedą Sandstrom powołała do życia The Future Body At Work. Od 2019 roku jest członkiem zarządu ZTB e.V., organizacji reprezentującej interesy wolnej sceny tańca w Berlinie. Po raz pierwszy prezentuje spektakl na Festiwalu C/U.


Trwa 19. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Tańca i Performansu pod hasłem „Przestrzeń jak powietrze”. Od 6 czerwca odbywa się na e-SCENIE C/U 2020, ale przygotowania do spotkania z publicznością w realu idą pełną parą. Festiwal na warszawskich SCENACH C/U 2020 potrwa do 10 października.

W tym roku C/U stawia na premiery i na polskich artystów. Niebawem 4 premiery: Iwony Olszowskiej, Ilony Trybuły, Pawła Sakowicza i Marty Ziółek. Swoje polskie premiery będą miały 2 spektakle z zagranicy: Jerome’a Bela i Sarah Vanhee.

e-Scena
Prosto z wnętrza | PORTRET i PROCES
– reportaże Anny Sańczuk, prezentujące sylwetki autorów premier i relacje z prób https://www.facebook.com/watch/cialoumysl/3313236115375795/

Re:Isadora | DO POSŁUCHANIA – eseje praktyczek i teoretyczek tańca o Isadorze Duncan pod redakcją Hanny Raszewskiej-Kursy https://www.facebook.com/watch/cialoumysl/362067274783371/

21 lekcji tańca na XXI wiek – seria prac wideo, w których artyści proponują jeden gest, ruch lub praktykę, ich zdaniem mający moc zmieniania świata; kuratorka projektu: Edyta Kozak https://www.facebook.com/watch/cialoumysl/273939673847960/


19. Ciało/Umysł
Międzynarodowy Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu

Dyrektor Artystyczna – Edyta Kozak
Festiwal finansowany przez M.St. Warszawa oraz współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Współorganizator – STUDIO teatrgaleria, Komuna Warszawa, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Media Patron – TVP Kultura, Notes Na 6 Tygodni, Miesięcznik Teatr, Magazyn Didaskalia, Taniec, In Your Pocket, E-teatr, Teatrologia.info, Teatralny.pl. Wsparcie medialne taniecPOLSKA.pl.

Data

01 Paź 2020
Expired!

Czas

19:00 - 23:00

Koszt

Bilety łączony na cały wieczór 20/30 zł

Więcej informacji

bilety online

Lokalizacja

Komuna Warszawa, ul. Emilii Plater 31

Organizator

Ciało/Umysł
Strona WWW
https://www.cialoumysl.pl/
bilety online
Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x
Scroll Up