Szukaj
Close this search box.

Lokalizacja

SPOTKANIE

Rozmowy konieczne – czyli spotkania i rozmowy o końcu z Kolektywem IDŚ | Szkoła Umierania

Data

05 11 2023

Godzina

15:00

Instytut Dobrej Śmierci i Komuna Warszawa zapraszają na wyjątkowy weekend, w ramach którego możecie spotkać się z tematem śmierci w sposób otwarty, czuły i wspierający. Organizujemy dla Was inspirujące wykłady, możliwość rozmów z ekspertkami i ekspertami z Kolektywu IDŚ oraz przyjazną przestrzeń do rozmów przy kawie.

Weekend “W Końcu o Końcu” odbędzie się w ramach “Szkoły umierania”, czyli cyklu regularnych spotkań i warsztatów poświęconych umieraniu, śmierci i żałobie, prowadzonych wspólnie przez Teatr Komuna Warszawa i Instytut Dobrej Śmierci.

PROGRAM

15:00-18:00
Rozmowy konieczne – czyli spotkania i rozmowy o końcu z Kolektywem IDŚ

Zapraszamy do przestrzeni otwartej rozmowy, w której możecie pytać o wszystko, co związane jest z umieraniem, śmiercią i żałobą. Dla naszych ekspertek i ekspertów nie będzie to ani krępujące ani nietaktowne lub dziwne – ponieważ te tematy są normalną częścią ich codziennej pracy. Pokażemy Wam, jak o śmierci można rozmawiać w sposób otwarty, spokojny i wspierający. Z ciepłem, czułością i może nawet poczuciem humoru.

Spotkania odbędzie się w formie “Black Market”, czyli spotkań z ekspertkami i ekspertami przy małych stolikach. W trakcie 25-minutowych spotkań skorzystacie z ich doświadczeń i wyjątkowej wiedzy. Zapraszamy do przestrzeni, w której trudno dostępne informacje są w zasięgu ręki.

Wstęp wolny

Kolektyw Instytutu Dobrej Śmierci

Instytut Dobrej Śmierci łączy ludzi, którzy wierzą, że świadomość przemijania może pogłębić jakość naszego życia. Jesteśmy przekonane/przekonani, że istnieją lepsze sposoby obcowania ze śmiercią niż przemilczanie lub tabuizowanie. Szukamy głębszego kontaktu ze sobą i z innymi, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem i tworzymy wspólnotę – ponieważ śmierć łączy nas wszystkich.

Współtworzące Kolektyw IDŚ profesjonalistki i profesjonaliści branży funeralnej, ekspertki i eksperci ze świata medycyny oraz opieki paliatywnej, psycholożki i psychologowie, dziennikarki i dziennikarze, naukowczynie i naukowcy a także artystki i artyści połączeni są chęcią współpracy, wymiany wiedzy i tworzeniem synergii. Lubimy dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Chcemy podnieść poziom wiedzy o procesie umierania, o różnorodności pochówków i pożegnań oraz zwiększyć świadomość dotyczącą możliwości wsparcia. Cieszymy się na spotkanie z Wami!

KATARZYNA BONI – Reporterka i pisarka. Pisze o traumie, stracie, żałobie i o budowaniu nowych światów. Autorka książki Ganbare! Warsztaty umierania, która opisuje, jak Japończycy radzą sobie z rzeczywistością po tsunami z 2011 roku. Podczas pracy nad tą książką brała udział w warsztatach umierania prowadzonych przez buddyjskich mnichów. Teraz sama organizuje je w Polsce. Porozmawiaj z Kasią o żałobie ekologicznej, czyli o złożonym doświadczeniu straty związanym ze zniszczeniem środowiska i zmianą klimatu.

WERONIKA CHAŃSKA – Adiunkt w Zakładzie Filozofii i Bioetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Od 2011 roku członkini Komitetu Bioetyki przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk. Autorka książki „Nieszczęsny dar życia. Filozofia i etyka jakości życia w medycynie współczesnej”. Porozmawiaj z Weroniką o kwestiach etycznych w kontekście umierania i dowiedz się na czym polegają dylematy związane z “terapią uporczywą” lub “terapią daremną”.

ANIA CHARKO – Psycholożka zdrowia i ekspertka psychosomatyki. Założycielka fundacji Ludzie i Medycyna zajmującej się empatycznym projektowaniem rozwiązań w medycynie. Autorka kartek do rozmowy “Rozmawianie o śmierci cię nie zabije”. Porozmawiaj z Anią o tym, czego potrzebują pacjenci z przewlekła i/lub terminalną choroba i dlaczego unikanie tematu śmierci nikomu nie pomaga.

JUSTYNA DĄBROWSKA – Psychoterapeutka w Laboratorium Psychoedukacji. Autorka tomów rozmów, w których pyta artystów o to, co się widzi, czuje i myśli, gdy jest się na ostatnim etapie życia. W maju 2023 roku ukazała się jej najnowsza książka: “Przeprowadzę Cię na drugi brzeg. Rozmowy o porodzie, traumie i ukojeniu”. Porozmawiaj z Justyną o tym, jak możemy zmienić atmosferę tabu wokół tematu poronienia, co jest potrzebne, żeby stworzyć lepsze warunki w szpitalach i jak można wspierać rodziny po stracie dziecka.

IZABELA JACHNICKA – Projektantka i celebrantka pogrzebów humanistycznych. Przygotowuje i prowadzi pogrzeby w nurcie „slow farewell” – spokojne, rodzinne ceremonie nastawione na przeżycie pożegnania z ukochaną osobą w bezpiecznej, empatycznej atmosferze. Porozmawiaj z Izą o tym, czy pogrzeb może być “piękny” i o tym, jak rytuały ułatwiają wspólne wyrażanie emocji i wzmacniają poczucie wspólnoty.

KRZYSZTOF KOZŁOWSKI – Mediator i radca prawny specjalizujący się w prawie spadkowym. Pomaga przyszłym spadkodawcom uporządkować swoje sprawy, aby po ich śmierci bliscy mogli poświęcać minimum uwagi i energii spadkowym formalnościom. Porozmawiaj z Krzysztofem o tym, jak napisać testament, jak zapobiec konfliktom rodzinnym w sprawach spadkowych, i jak rozwiązać konflikty z pomocą mediacji zamiast przez wyniszczające rodzinę spory sądowe.

MARTA MALINOWSKA – Reżyserka i psycholożka. Studiowała reżyserię (Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie), aktorstwo (PWST we Wrocławiu) oraz Psychologię Zorientowaną na Proces. Ukończyła szkolenia Grof Transpersonal Training z psychologii transpersonalnej i jest facylitatorką oddychania holotropowego. Porozmawiaj z Martą o śmierci z perspektywy psychologii transpersonalnej i o symbolicznym doświadczaniu śmierci w odmiennych stanach świadomości.

GRAŻYNA NIEWIADOMSKA – Psycholożka. Od lat związana z tematem umierania, żałoby, z człowiekiem w kryzysie. Pracowała z dzieckiem umierającym i jego bliskimi (hospicjum domowe dla dzieci), obecnie pomaga personelowi medycznemu minimalizować cierpienie chorych i dbać o własny dobrostan psychiczny. Porozmawiaj z Grażyną o tym, jak można wspierać osobę terminalnie chorą i towarzyszyć jej na ostatnim etapie życia.

MILENA PACUDA – Przez 5 lat współprowadziła ośrodek wsparcia i rozwoju Bliskie Miejsce, wcześniej pracowała w Fundacji Nagle Sami w której wspierała dorosłych i dzieci po stracie bliskich. Porozmawiaj z Mileną o tym, jakie potrzeby mają dzieci w żałobie, jak można rozmawiać z nimi o śmierci i czy można dzieciom pozwolić na udział w ceremoniach pogrzebowych.

MONIKA STASIAK – Antropolożka i mistrzyni ceremonii. Przygotowuje i prowadzi świeckie rytuały przejścia oraz ceremonie humanistyczne związane z cyklem życia ludzkiego. Porozmawiaj z Moniką o tym, jakie funkcję w naszym życiu spełniają rytuały, dlaczego potrzebujemy przestrzeni do wyrazu żałoby i czego mogą nas nauczyć tradycyjne obrzędy.

MINERWA WDZIĘCZKOWSKA – Jedna z pierwszych w Polsce absolwentek interdyscyplinarnych studiów podyplomowych z zakresu suicydologii. Na blogu i profilu @minerwaproject na Instagramie dzieli się wiedzą fachową i analizuje przedstawiania samobójstwa w popkulturze i w mediach. Porozmawiaj z Minerwą o tym, jak zapobiec samobójstwom, jakie mity o samobójstwie powinniśmy obalać i dlaczego potrzebne jest odtabuizowanie tego tematu.

PARTNERZY

Esthima
Esthima proponuje usługi godnej i pełnej szacunku kremacji zwierząt towarzyszących. Oferujemy także wsparcie i pomoc dla opiekunów zwierząt, którzy są w żałobie po stracie ukochanego pupila. Prowadzimy online grupę wsparcia Łąki Wspomnień, w której podzielenie się historią straty ukochanego pupila spotka się ze zrozumieniem, wsparciem oraz profesjonalnymi wskazówkami psychologa. W ramach projektu Akademia Esthima przygotowujemy materiały edukacyjne z zakresu psychologii, behawioryzmu zwierząt oraz weterynarii. Naszym celem jest pomoc opiekunom zwierząt w trudnych sytuacjach związanych z opieką nad ich ukochanym pupilem.
esthima.pl

Granity Skwara im. Stefana Skwary
Czołowy producent wyrobów z kamienia naturalnego na rynku polskim. Założona z pasji i miłości do kamienia, działa na rynku od niemal 40 lat. Specjalizujemy się w produkcji wysokiej jakości rzeźb, pomników i nagrobków, które charakteryzują się nie tylko doskonałym wykonaniem, ale także oryginalnym designem i trwałością. Nasze wyroby powstają z różnych rodzajów kamienia naturalnego, które są starannie wybierane pod kątem jakości i estetyki. Korzystając z najnowszych technologii oraz doświadczenia naszych artystów i rzemieślników, tworzymy produkty, które są prawdziwymi dziełami sztuki.
granityskwara.com.pl

Purest
Studio projektowe oferujące minimalistyczne wory nagrobków z akcentami roślinnymi. Wzornictwo funeralne Purest zyskało uznanie ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego podczas konkursu Dobry Wzór 2020: „Purest ma ogromny potencjał do zaprowadzenia porządku w stylistycznym chaosie przestrzeni cmentarnej, będącym dziedzictwem okresu PRL, post-PRL i towarzyszącego im deficytu wyznaczników dobrego smaku. (…) Jest to koncept przemyślany, do tego zweryfikowany przez specjalistów z dziedziny historii sztuki, współczesnych trendów i spójności kompozycyjnej.”
purest.pl

Koperski
Prowadzone przez kolejne pokolenia rodziny Koperski Przedsiębiorstwo Pogrzebowe jest jedną z najstarszych firm branży funeralnej w Polsce. Jej początki sięgają lat 30. Po ponad 80 latach działalności dysponujemy biurami w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Mszczonowie i nowoczesnym centrum pogrzebowym w Żyrardowie. Oferujemy kompleksową obsługę ceremonii pogrzebowych, zarówno wyznaniowych jak i świeckich lub humanistycznych. Nasz zespół stale podnosi swoje kwalifikacje, regularnie rozwijamy też naszą flotę. Od dziesięcioleci pozostajemy prekursorami pozytywnych zmian i ewolucji rynku funeralnego, ale nasze motto pozostaje niezmienne: godność i tradycja.
koperski.eu

odeszli.pl
Serwis odeszli.pl, należący do Grupy Wyborcza, zaprasza do wspominania bliskich, których już z nami nie ma. Jak Ich pamiętacie? Jak chcecie o Nich opowiedzieć? Jaki ślad o sobie Oni sami chcieliby zostawić? Jakie zdjęcie oddaje Wasze uczucia? Oprócz wspomnień tworzonych przez redakcję i osoby prywatne, znajdziecie tu także poradniki w podziale na: Zanim się pożegnasz, Ostatnia droga, Życie po stracie oraz sekcję historyczną i dużo informacji o cmentarzach.
odeszli.pl

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.


Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.