Close this search box.

Kino AR.50: Klatka, reż. Jonas Mekas / Niebieski, reż. Derek Jarman

13 06 2024

wstęp wolny

Akademia Ruchu skończyła 50 lat. Teatr Komuna Warszawa, dla którego AR od zawsze była inspiracją do działania – najpierw w Otwocku, potem w Warszawie – organizuje swoim Mistrzom jubileusz. Zaczynamy w czwartek, 13 czerwca, od projekcji dwóch filmów:
o godz. 19.00  – “Klatka” Jonasa Mekasa, z 1964 roku
o godz. 20.30“Niebieski” Dereka Jarmana, z 1993 roku.

„Klatka” to autorska rejestracja spektaklu z 1963 roku słynnej nowojorskiej grupy The Living Theater. Przedstawiał dzień z życia więźniów na okręcie więziennym amerykańskiej marynarki wojennej i ich relacje ze strażnikami. Pod pozorem wypełniania regulaminu, żołnierze zamknięci w klatce z metalowej siatki, poddawani byli sadystycznym musztrom. Mekas kręcił swój film kamerą z ręki – niespokojny obraz oddawał nastrój terroru. Doceniło to jury festiwalu w Wenecji, nagradzając reżysera w kategorii dokument.

The Living Theater, jeden z najważniejszych amerykańskich teatrów kontrkulturowych i eksperymentalnych, inspirował Akademię Ruchu. Film “Klatka” był ważnym elementem programu Kino.Teatru.Tęcza. Podobnie jak “Niebieski” Dereka Jarmana. Ostatni jego film nakręcony przed śmiercią.
Chory na AIDS reżyser stopniowo tracił wzrok, obraz, który widział przed oczami stawał się niebieski. Film jest doświadczeniem audiowizualnym, właściwie hipnotycznym słuchowiskiem. Ekran przez cały czas pozostaje niebieski, ścieżka dźwiękowa jest rozbudowana i działa na wyobraźnię. Składa się z muzyki, odgłosów natury, poetyckich tekstów, które recytują m.in. Tilda Swinton i Jarman.

Dzień później, w piątek 14 czerwca, otworzymy wystawę poświęconą historii AR.
A w jubileuszowy weekend, 15–16 czerwca, zapraszamy na cykl remiksów słynnych akcji Akademii Ruchu.
Pięcioro członków grupy przygotowuje je w parach z performerkami i performerami młodszego pokolenia.

fot. Jan Pieniążek / Teatr Akademia Ruchu

Artystki i artyści jubileuszowych RE/MIXÓW:

Jolanta Krukowska / Weronika Szczawińska – “Piosenka” (1995)
Janusz Bałdyga / Grzegorz Laszuk – “Autobus” (1975)
Krzysztof Żwirblis / Maria Stokłosa  – “Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji Francuskiej” (1980)
Cezary Marczak / Dominik Więcek – “Inne tańce” (1982)
Zbigniew Olkiewicz / Barbara Kinga Majewska – “Kartagina” (1986)

Zespół kuratorski: Zofia Dworakowska, Tomasz Plata, Grzegorz Laszuk

fot. Jan Pieniążek / Teatr Akademia Ruchu

Od kuratorów:
Kilka tysięcy performansów na ulicach miast i miasteczek – w Polsce, Europie oraz Ameryce. Kilkanaście wybitnych przedstawień teatralnych i wystąpień na największych światowych festiwalach, m.in. Documenta, Performa, Santarcangelo. Stale podtrzymywana aktywność w sferze społecznej, w tym kilka powołanych do życia ośrodków kultury niezależnej (Dziekanka, Dom Kultury Cora, Kino-Teatr-Tęcza). Znaczący wpływ na kształt formacyjnego okresu działalności CSW Zamek Ujazdowski. Książki, pisma, filmy, seminaria. To i jeszcze dużo więcej – to dorobek Akademii Ruchu, bodaj najważniejszej formacji w rodzimym teatrze pozainstytucjonalnym ostatniego półwiecza.
Od 10 lat, od śmierci swego założyciela i lidera Wojciecha Krukowskiego, Akademia działa w trybie swoistego uśpienia. Nie powstają nowe spektakle czy akcje, członkowie grupy zajmują się jednak opieką nad archiwami, a także własnymi praktykami twórczymi.
Jubileuszowy projekt AR.50 to próba skonfrontowania doświadczeń pięciorga performerów Akademii z twórczyniami i twórcami młodszych pokoleń. Zamysł jest bezprecedensowy: na podobne działanie nie zdecydował się dotąd bodaj nikt inny z rodzimych klasyków sztuk performatywnych.
AR.50 przypomina historię (działaniom na scenie towarzyszy wystawa ze starannie wybranymi materiałami dokumentalnymi), oddaje hołd, ale i wprawia archiwum w ruch, odważnie testuje zawarte w nim możliwości. Tym samym Komuna Warszawa, powiązana z Akademią długimi relacjami przyjaźni i współpracy, po raz kolejny – jak przed laty w projekcie „RE//MIX” – sprawdza formułę „żywego archiwum” sztuk performatywnych, archiwum przywołującego przeszłość poprzez działanie, reinterpretację, reperformans.

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.