
wstęp wolny
„Właśnie w ten sposób wyraża się cała jej moc: sprawić, że wszystkie bardzo samotne osoby czytają coś i czują dziwne połączenie z inną bardzo samotną osobą żyjącą na niewyobrażalnie dalekim przełomie stuleci. To minisens spirytystyczny albo po prostu literatura – każdy może nazwać te zjawiska, jak chce!” / fragment Wstępu Doroty Kotas do najnowszego wydania „Orlando” Virginii Woolf, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
Dobromiła Dobro spotyka się z Dorotą Kotas, by porozmawiać o tym, jakie pytania Dorota chciałaby zadać Virginii Woolf, gdyby pisarka żyła oraz co jest takiego niesamowitego w powieści „Orlando”, że nawet dzisiaj, po prawie 100 latach od pierwszego wydania książki, jest ona tak bliska współczesności? I właściwie, czy Orlando był/jest rzeczywiście głównym/ą bohaterem/ką tej powieści?
Zapraszamy na wspólny minise(a)ns spirytystyczny z Dobromiłą i Dorotą;), zadawanie pytań i dzielenie się swoimi myślami.
Fragmenty powieści “Orlando” przeczyta w trakcie spotkania Sebastian Grygo.
Zapis dźwiękowy spotkania zostanie również wyemitowany w audycji Pasmo dla literatury na antenie Radia Kapitał.
„Orlando”, Virginia Woolf, przeł. Tomasz Bieroń, Wydawnictwo Literackie, 2023.
Dorota Kotas – pisarka, autorka “Cukrów” (2021) i “Pustostanów” (2019), za które otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Conrada. Studiowała filologię polską, animację kultury w IKP oraz socjologię stosowaną i antropologię społeczną w ISNS na UW. Obecnie mieszka w Warszawie ze swoją partnerką i zwierzętami. Oprócz pisania poświęca się działkowaniu. Jej trzecia książka pt. “Czerwony młoteczek” będzie miała premierę w maju 2023.
Dobromiła Dobro / Diana Krawiec – historyczka sztuki, kuratorka projektów kulturalnych, członkini zarządu Radia Kapitał; koordynatorka działu literackiego Staromiejskiego Domu Kultury, prowadzi dwie audycje: „s jak suczka” i „Pasmo dla literatury”, pracuje w obszarze poezji, obrazu i sztuki radia. Ukończyła historię sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.