Close this search box.

KINO

KINO LETNIE: Festiwal Absurdu, dzień 2.

21 06 2024

wstęp wolny

W drugą noc Festiwalu Absurdu zapraszamy na nieme kino. Zgodnie z tradycją tego gatunku ścieżką dźwiękową będzie muzyka tworzona na żywo. Tyle że zamiast zawodowego tapera będzie grać… publiczność.
Przy wejściu rozdamy wam instrumenty, a podczas projekcji Olga Mysłowska będzie prowadzić rytm i linię melodyczną. Reszta w waszych rękach.

Film, do którego będziemy grać to „Nosferatu – symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua z 1922 roku.

Oto historia Drakuli, zanim została pogrzebana żywcem w kiczach, żartach, skeczach telewizyjnych, kreskówkach i ponad 30 innych filmach. Film ten podchodzi z szacunkiem do swojego materiału. Wydaje się, że naprawdę wierzy w wampiry. …Czy Nosferatu Murnaua jest straszny we współczesnym sensie? Dla mnie nie. Podziwiam go bardziej za jego artyzm i idee, atmosferę i obrazy, niż za zdolność manipulowania moimi emocjami jak umiejętny współczesny film grozy. Nie zna żadnych późniejszych sztuczek fachu, takich jak nagłe zagrożenia wyskakujące z boku ekranu. Jednak Nosferatu pozostaje skuteczny: nie przeraża nas, ale nawiedza.
Roger Ebert, tłum. Jan Kolankiewicz

Po seansie bawimy się dalej – z instrumentami albo bez – do niezwykle absurdalnych DJsetów.

Festiwal Absurdu to częściowo desant z Katowic, gdzie w kafejce Absurdalna odbywa się cykl filmowy „Krypta absurdu”. Prowadzi go Paweł Trzepizur. To pierwszy z kuratorów naszego festiwalu. Drugim jest Jan Kolankiewicz, zafascynowany filmami klasy B specjalista od dziwności. Zajmuje się m.in. badaniem reakcji widzów na najbardziej absurdalne historie. Więc uważajcie!

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Dzielnicy Śródmieście w ramach projektu Kino Letnie w Szkole.