KINO LETNIE: Festiwal Absurdu, dzień 2. | Komuna Warszawa

KINO

KINO LETNIE: Festiwal Absurdu, dzień 2.

21 06 2024

wstęp wolny

W drugą noc Festiwalu Absurdu zapraszamy na nieme kino. Zgodnie z tradycją tego gatunku ścieżką dźwiękową będzie muzyka tworzona na żywo. Tyle że zamiast zawodowego tapera będzie grać… publiczność.
Przy wejściu rozdamy wam instrumenty, a podczas projekcji dwaj profesjonalni muzycy będą prowadzić rytm i linię melodyczną. Reszta w waszych rękach.

Film, do którego będziemy grać to „Nosferatu – symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua z 1922 roku.

Jak mówi Wikipedia:
“Jest to jeden z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu i jeden z pierwszych horrorów w historii kina. Za kanwę filmu posłużyła nieco zmodyfikowana, ze względu na problemy z prawami autorskimi, fabuła Draculi Brama Stokera. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał Max Schreck. Jego nazwisko w niemieckim znaczy „strach”, co w połączeniu z tajemniczym charakterem aktora, było przyczyną plotek o wampiryzmie Schrecka.
Florence Stoker, wdowa po Bramie Stokerze, wytoczyła Murnauowi proces o nielegalne wykorzystanie powieści jej męża. Proces ten wygrała, a Murnau musiał zapłacić odszkodowanie i zniszczyć wszystkie kopie filmu. Film jednak przetrwał, gdyż zachowało się kilka kopii, według różnych wersji pochodzące z nielegalnych źródeł bądź z innych krajów, w których film był wyświetlany.
Obecnie film jest własnością publiczną.”

Po seansie bawimy się dalej – z instrumentami albo bez – do niezwykle absurdalnych DJsetów.

Festiwal Absurdu to częściowo desant z Katowic, gdzie w kafejce Absurdalna odbywa się cykl filmowy „Krypta absurdu”. Prowadzi go Paweł Trzepizur. To pierwszy z kuratorów naszego festiwalu. Drugim jest Jan Kolankiewicz, zafascynowany filmami klasy B specjalista od dziwności. Zajmuje się m.in. badaniem reakcji widzów na najbardziej absurdalne historie. Więc uważajcie!

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.