„Pieśń przyszłości” – koncert na budynek i chór | Komuna Warszawa

„Pieśń przyszłości” – koncert na budynek i chór

14 04 2024

16:00

„Pieśń przyszłości” to utwór na budynek i chór. „Pieśń” jest manifestem artystycznym poświęconym obronie przed zniszczeniem i realizacją potencjału projektu „Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29-31”.

Kompozycję przygotowaną przez Olgę Mysłowską i Daniela Pigońskiego wykona 30 osobowy Chór w Ruchu na dziedzińcu budynku dawnej szkoły a obecnie siedziby Teatru Komuna Warszawa. Warstwa muzyczna to połączenie tradycji minimalizmu z działaniami z pogranicza performance’u i wykonawstwa muzyki konkretnej traktującej zastaną architekturę jako instrument. Słowa „Pieśni” odnosząc się do tradycji Bauhausu i modernizmu, będą opowiadać o wizjach przyszłości miasta, jako miejsca wspólnego i otwartego na różnorodność.

reżyseria, tekst: Grzegorz Laszuk
muzyka, śpiew: Olga Mysłowska, Daniel Pigoński
media: Bartek Rączkowski, Adrian Cognac
Współpraca choreograficzna: Weronika Pelczyńska, Monika Jarosińska
wykonanie: Olga Mysłowska, Daniel Pigoński, Chór w Ruchu w składzie: Aleksandra Olszowska, Anastasiya Eremenkova, Anna Niuta Gutkowska, Barbara Walczak, Beata Akbas, Dagmara Siwczyk, Dominika Jędrzejczak, Edyta Pawłowska, Elżbieta Balano, Elżbieta Zawada, Ewa Chomicka, Irena Klein, Irena Wiesiołek, Joanna Stankiewicz, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Justyna Orlińska, Karolina Wiśniewska, Katarzyna Pawluk, Kinga Wołoszyn-Kowanda, Magdalena Zaczek, Majka Gromadowska, Małgorzata J. Berwid, Małgorzata Woronowicz, Natalia Obrębska, Urszula Iwińska, Urszula Strych, Weronika Regosz

„Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29–31”, to wyjątkowa przestrzeń w centrum Warszawy. Na znajdującej się w obrębie dawnego ogrodu pomologicznego działce, stoją dwa budynki szkolne będące świetnym przykładem powojennego modernizmu w architekturze polskiej. Przez prawie dziesięć lat stały nieużytkowane. Od czterech lat dawna szkoła podstawowa jest siedzibą Teatru Komuna Warszawa. Ta społeczna instytucja kultury co roku organizuje tu przeszło 150 imprez stając się jednym z najważniejszych adresów niezależnej kultury w Warszawie.

Festiwal Nowy Europejski Bauhaus jest wydarzeniem organizowanym przez Komisję Europejską. Ma swoje odsłonę w Brukseli i miastach całej Europy. Poprzez dyskusję, wystawy i wydarzenia artystyczne propaguje wizję i działaniami na rzecz zrównoważonej i włączającej przyszłości.

Chór w Ruchu to społeczny, eksperymentalny nowy chór (z historią). Przez 9 ostatnich lat rozwijał się przy jednym z warszawskich muzeów, tworząc performanse, działania towarzyszące wystawom, ścieżki dźwiękowe do filmów i spektakli, przygotowując chórowe interwencje w programy innych wydarzeń. Współpracował w tym czasie m.in. z Seanem Palmerem, Jakubem Pałysem, Zorką Wollny, Bogną Burską, Anną Szwajgier, Dominikiem Strycharskim, Jaśminą Wójcik, Mikołajem Trzaską, Aleksandrą Gryką. Dzięki tym projektom powstała inkluzywna społeczność, łącząca osoby poszukujące niestandardowych środków wyrazu, które chcą dalej (współ)działać i (współ)tworzyć na pograniczu muzyki, performatyki, sztuk wizualnych i pracy z przestrzenią. Chór w Ruchu jest inicjatywą otwartą, w momencie zmiany i w gotowości na nowe działania i potencjalności.

#NewEuropeanBauhaus #EUGreenDeal #EU2024BE

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.