Rafał Urbacki „Solo” | Komuna Warszawa

Rafał Urbacki „Solo”

Data

08 12 2019

Godzina

19:00

Cena

30/40 zł

Rafał Urbacki – reżyser, choreograf i tancerz – zaproszony został przez Komunę Warszawa do udziału w programie rezydencji z cyklu Krajobraz, którego kuratorką jest Weronika Szczawińska. 28 lutego 2019 roku umieścił na swoim profilu Facebook’owym post: „już mogę podzielić się z wami tą wspaniałą wiadomością. Zostałem rezydentem w programie kuratorskim Weroniki Szczawińskiej. W Krajobrazie Komuny Warszawa. I będzie premiera działań performatywnych na jesieni. I już zapraszam. I już się cieszę. Aaaa!”. Tytuł, jaki Urbacki wybrał dla swojego wykonania to Solo. Rozpoczął przygotowania, omawiając z kuratorką, współpracownikami i przyjaciółmi pomysły na przebieg pracy i kształt prezentacji jej wyników. Rafał Urbacki zmarł 22 maja. Mama Rafała – Pani Krystyna Grabowska-Urbacka – przekazała jego bliskim rzeczy, które uznała za stanowiące część spuścizny zawodowej artysty i mogące mieć związek z przygotowaniami do Solo – w tym notatki i rekwizyty. Po śmierci Urbackiego, jego przyjaciele i współpracownicy wraz z kuratorką Weroniką Szczawińską i Komuną Warszawa zdecydowali się na oddanie hołdu artyście poprzez próbę rekonstrukcji jego ostatniego dzieła. Jak mógł wyglądać Krajobraz Rafała Urbackiego? Jak wygląda krajobraz po Urbackim?

Opracowanie i wykonanie:
Anu Czerwiński, Kacper Lipiński, Magdalena Przybysz, Igor Stokfiszewski, Weronika Szczawińska, Jaśmina Wójcik, Jakub Wróblewski, Katarzyna Żeglicka.

UWAGA! W naszej kamienicy trwa remont – nie ma windy i otoczenie jest nieuporządkowane – osoby z niepełnosprawnością poprosimy o kontakt telefoniczny (601354247) do godz. 18.45 – postaramy się pomóc w pokonaniu barier.


Rafał Urbacki (1984-2019) – reżyser, choreograf, performer, antropolog. Studiował reżyserię dramatu na PWST im. L. Solskiego w Krakowie i kulturoznawstwo na UŚ w Katowicach. Uczeń Iwony Olszowskiej. Dwukrotny stypendysta MKiDN w dziedzinie literatury i aktywności obywatelskiej, Art Stations Foundation by G. Kulczyk (Solo Projekt 2010) i Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultura. Autor licznych działań performatywnych ze społecznością, autobiograficznych, spektakli, choreodokumentów: Mt 9,7, W Przechlapanem, Kształt rzeczy. O węglu i porcelanie, Gatunki chronione, Niech nigdy w tym dniu słońce nie świeci, Jaram się, Erynie niech zostaną za drzwiami. Realizował produkcje dla Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Starego Browaru w Poznaniu, Muzeum Śląskiego i Teatru Śląskiego w Katowicach. Współpracował jako choreograf teatralny z Moniką Strzępką, Radosławem Rychcikiem, Katarzyną Kalwat. Autor choreografii w dokumencie kreacyjnym Jaśminy Wójcik Symfonia Fabryki Ursus. Wykładowca w IKP UW na kierunkach pedagogika teatru i sztuki społeczne. Trzykrotny beneficjent programów IMiT „Scena dla tańca”. Przez ponad 11 lat poruszał się wyłącznie przy użyciu wózka inwalidzkiego. Dzięki pracy z technikami świadomościowymi dla tancerzy nauczył się chodzić.


Spektakl dofinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach programu Hub Kultury Komuny Warszawa


Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.

Skip to content