Close this search box.

SPOTKANIE

Rabih Mroué – spotkanie z artystą, kuratorem rezydencji “Rozum Teraz”

19 07 2024

wstęp wolny

Zapraszamy na spotkanie z Rabih Mroué, libańskim reżyserem teatralnym, aktorem, artystą wizualnym i dramaturgiem.

Rabih Mroué należy obecnie do najciekawszych artystów performatywnych działających na styku teatru i sztuk wizualnych. W swoich pracach podejmuje tematy polityczne – takie jak wojna domowa w Libanie i obecny kryzys gospodarczy, Arabska Wiosna czy dyktatura w Syrii – ale o geopolityce opowiada przez pryzmat osobistych doświadczeń i historii jej uczestników.
Do najważniejszych jego prac należy, prezentowana rok temu w nowojorskim MoMA, „Pixelated Revolution”. Artysta wykorzystał w niej nagrania z telefonów komórkowych syryjskich demonstrantów w 2011 roku.
Rabih Mroué bada, w jaki sposób różne narracje – poprzez przemilczanie, selektywność i fragmentaryczność – kształtują świat oraz jak obrazy i wirtualne reprezentacje zniekształcają rzeczywistość.

Jest jednym z redaktorów magazynu „The Drama Review” (Nowy Jork) oraz współzałożycielem Beirut Art Center. Był członkiem Międzynarodowego Centrum Badań Interweaving Performance Cultures w berlińskim Freie Universität (2013–2014) oraz w zespole kierowniczym Münchner Kammerspiele w latach 2015-2019.
Jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach The Museum of Modern Art (MoMA), Centre Pompidou, San Francisco Museum of Modern Art (SFMOMA), The Art Institute of Chicago, czy Museu d’Art Contemporani de Barcelona (MACBA).

W Komunie Warszawa Rabih Mroué jest kuratorem rezydencji dla młodych twórców „Rozum Teraz”, którą współprowadzimy z Europejskim Centrum Sztuk HELLERAU.

TU przeczytacie wywiad z Rabih Mroué z okazji wystawy w MoMA

Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury oraz Goethe-Institut w Warszawie.