Szukaj
Close this search box.

Lokalizacja

SPEKTAKL

Spektakl z okazji 150-lecia IX LO im. Klementyny Hoffmanowej: OTWÓRZCIE OKNO

Data

24 11 2024

Godzina

19:00

Cena

5 zł

Oto opowieść o współczesnej Klementynie stworzona przez obecnych uczniów IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie z okazji 150-lecia szkoły.
Bohaterka spektaklu ma 17 lat i próbuje odnaleźć się w świecie, w którym młody człowiek powinien wiedzieć wszystko. W świecie nieograniczonego przyswajania wiedzy, niekończących się ciągów zadań i ostrej samodyscypliny. W świecie, w którym każdy świetnie zna swoje plany na przyszłość i realizuje je rzetelnie, optymalizując wyniki. Nie ma czasu na zbędne refleksje, w końcu „szkoła nie poczeka”, jak mówi słusznie matka Klementyny.
Tylko, czy to możliwe? Czy faktycznie, mając 17 lat, jesteśmy w stanie podjąć poważne, życiowe zobowiązania? A co, jeśli tego nie zrobimy?
Bohaterka spektaklu ma wiele pytań i niewiele odpowiedzi. Patrzy na świat z dystansem i ironią, ale swoje zagubienie przeżywa zupełnie na serio.
Młodzi aktorzy, uczniowie LO im. Klementyny Hoffmanowej opowiadają tym spektaklem o swoich zmaganiach z edukacyjną, społeczną i rodzinną rzeczywistością. O presji ukrytej pod pozorami rozsądku. O samotności wobec oczekiwań. I o tym, jak to jest być uczniem jednego z najlepszych liceów w Warszawie. Warto posłuchać ich głosu.

Teatr CHACHMĘT

Występują: Piotr Bittel, Karolina Burzyńska, Alisa Bushuieva, Łucja Cetwińska, Maria Gil, Hanna Kłos, Julia Malak, Zuzanna Mazurek, Maja Michalska, Zuzanna Ochab, Joanna Sobierajska, Grzegorz Skarżyński, Szymon Tkacz

Scenariusz i reżyseria: Natalia Fijewska-Zdanowska

Muzyka i opracowanie muzyczne: Mikołaj Tabako
Kołysanka: Maja Michalska
Koordynacja projektu: Joanna Karpińska
Produkcja: Adam Rębacz

Projekt pod opieką artystyczną reżyserki i dramatopisarki Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej.
Punktem wyjścia do stworzenia scenariusza była postać Klementyny Hoffmanowej, patronki szkoły, prekursorki polskiego feminizmu, pisarki i pedagożki, żyjącej na przełomie XVII i XIX wieku.
Praca nad spektaklem rozpoczęła się od kilkudniowych warsztatów w Puławach, gdzie mała Klementyna Hoffmanowa spędzała swoje dzieciństwo. Grupa pracowała nad tematem scenariusza, poszukując punktów stycznych pomiędzy rzeczywistością dzieciństwa patronki a dzisiejszymi czasami. Na tej podstawie został napisany scenariusz, którego realizacja rozpoczęła się wraz z początkiem września. Premiera spektaklu odbędzie się na scenie Teatru Komuna Warszawa, mieszczącej się w dawnym budynku Szkoły. Kolejne pokazy odbędą się pod koniec grudnia w obecnej siedzibie Liceum.

Realizacja spektaklu, to nie tylko zespół artystyczny, ale także wiele innych osób zaangażowanych w proces produkcji, do którego również zaprosiliśmy przedstawicieli społeczności szkolnej. Producentem spektaklu jest były wicedyrektor Liceum im. K. Hoffmanowej – Adam Rębacz, koordynatorką projektu jest polonistka i pasjonatka teatru – Joanna Karpińska. Muzykę do spektaklu komponuje absolwent Liceum, muzyk i multiinstrumentalista – Mikołaj Tabako.

Zespół absolwentów, związanych z branżą filmową, a także obecnych uczniów Liceum, zaangażowanych w działanie Hoff TV podjął się realizacji filmu dokumentalnego z pracy nad spektaklem. Materiał zdjęciowy ze spektaklu realizował nauczyciel Liceum – Mariusz Szczodry, wraz z uczniami i absolwentami.

Uczniowie Liceum otoczą także spektakl opieką techniczną, organizacyjną, promocyjną i inspicjencką.

Organizator: IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
Współorganizator: Teatr Komuna Warszawa

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.


Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.