Szukaj
Close this search box.

Lokalizacja

KINO

Sportowy DKF: “Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”, reż. Janus Metz

Data

18 07 2024

Godzina

21:00

Cena

wstęp wolny

Na zakończenie sportowego cyklu “Letniego Kina w Szkole” obejrzymy film Janusa Metza z 2017 roku – “Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”.
Film trwa 103 minuty.

Tytuł pochodzi od nazwisk dwóch największych ikon światowego tenisa – Björna Borga i jego głównego rywala, Johna McEnroe. Na Wimbledonie w 1980 roku stoczyli legendarny pojedynek.
To historia dwóch mężczyzn, którzy zmienili oblicze tenisa i stali się legendami, ale też o cenie, jaką musieli za to zapłacić.

Wimbledon, rok 1980. Najbardziej deszczowe lato od dziesięcioleci. Świat czeka, by obejrzeć najlepszego tenisistę, Björna Borga, walczącego o piąty z rzędu tytuł mistrza Wimbledonu. Niewielu wie jednak, jaki dramat rozgrywa się za kulisami. Dwudziestoczteroletni Borg jest na skraju upadku: wyniszczony, wyczerpany, nękany lękami. Tymczasem jego przeciwnik, dwudziestoletni John McEnroe, postanawia, że zastąpi swojego dotychczasowego bohatera na tronie Wimbledonu.
Opowieść o kosztach sukcesu, ukazująca, jak dwaj najlepsi gracze tenisowi świata, obaj mający niewiele ponad dwadzieścia lat, stali się więźniami własnych karier. O dwóch sportowcach nieustannie sprowadzanych przez skomercjalizowany świat sportu jedynie do ról przeciwieństw – Ice Borga i Superbachora McEnroe’a. Jednak podczas Wimbledonu 1980 dwaj rywale uświadamiają sobie, że jedyną osobą, która jest w stanie zrozumieć, przez co przechodzą, jest ich najgorszy wróg.
źródło: nowehoryzonty.pl/

Kuratorem sportowego cyklu jest Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, w latach 2020-23 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a od czerwca tego roku dyrektor Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Dzielnicy Śródmieście w ramach projektu Kino Letnie w Szkole.


Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.