Sublokatorka, reż. Karolina Kowalczyk | Komuna Warszawa

Lokalizacja

SPEKTAKL

Sublokatorka, reż. Karolina Kowalczyk

Data

08 05 2023

Godzina

19:00 - 21:00
Obchody 80 rocznicy powstania w getcie warszawskim 
 
Spektakl „Sublokatorka” jest próbą przyjrzenia się miejscom pamięci, które wiążą się z traumą Zagłady i sproblematyzowania przepracowywania jej przez Polaków.
Punktem wyjścia w spektaklu są figury matki i córki. Kobiety, jak co roku, jadą do Obozu Zagłady na Majdanku złożyć kwiaty w komorze gazowej, w której prawdopodobnie zginął ojciec dziewczyny. Wspólna podróż zmusza je do rozmowy, podczas której ujawniają się rozbieżności ich wojennych wspomnień. Postać Sublokatorki –ukrywanej w ich domu żydowskiej dziewczynki, staje się głównym punktem odniesienia gier, które zaczynają prowadzić ze sobą kobiety. Figury matki i córki mieszają się z figurami ocalonej i ocalającej.

Forma gry i zabawy – także teatralnej – jest w tym spektaklu próbą dotknięcia miejsc w pamięci Polaków, na które są znieczuleni.
Na jednym poziomie to opowieść o sile relacji rodzinnych i prywatnej traumie, na innym o granicach empatii i współodczuwania, a także o poczuciu winy Polaków wobec Żydów – o tym, kto żyje swoją historią, a kto czyjąś inną i czyją historią jest dziś historia Holokaustu.

Adaptacja, choreografia i reżyseria: Karolina Kowalczyk, scenografia: Joanna Antoniewicz
Obsada: Beata Bandurska, Katarzyna Dąbrowska

Wstęp wolny (bezpłatne wejściówki będą do odbioru przez wydarzeniem)
 
Wydarzenia finansowane są przez Dzielnicę Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.

Skip to content