Szkoła Umierania. Warsztaty pieśni pogrzebowych

Zapraszamy na warsztaty śpiewów pogrzebowych opartych na tradycyjnych melodiach ze wsi mazowieckich i podlaskich. Warsztaty są dla wszystkich zainteresowanych, niezależnie od dotychczasowych doświadczeń ze śpiewem.

Bilety dostępne na stronie internetowej Instytutu Dobrej Śmierci

Z bogatych zasobów polskich pieśni pogrzebowych zaczerpniemy teksty i melodie, które towarzyszyły opłakiwaniu zmarłych. Porozmawiamy o znaczeniu i funkcji wspólnego śpiewu w dawnych wiejskich praktykach funeralnych, nauczymy się wybranych pieśni i poszukamy razem jakości typowych dla grupowego śpiewu. Zastanowimy się, w jaki sposób wspólnotowe doświadczenie śpiewania medytacyjnych pieśni o stracie można wpleść we współczesne pożegnania, szczególnie w świeckie ceremonie pogrzebowe.

Warsztaty prowadzą śpiewaczki i badaczki śpiewu wiejskiego, Anna Jurkiewicz i Marta Tarnowska.

14–15 stycznia 2023 godz. 11:00-16:00 (z przerwą na obiad 13:00-14:00)

Maksymalna liczba uczestniczek i uczestników: 20

Anna Jurkiewicz
Artystka dźwiękowa i interdyscyplinarna, pracująca z głosem. Dokumentuje i praktykuje śpiew z tradycji wiejskich. Absolwentka antropologii kultury, obroniła pracę magisterską na podstawie własnych badań terenowych wśród śpiewaków pogrzebowych na wschodnim Mazowszu, współtworzy internetowe archiwum nagrań Pieśni do Śmierci. Ukończyła kurs prowadzenia indywidualnych ceremonii pogrzebowych, śpiewa w czasie pogrzebów, prowadzi spotkania śpiewacze. Autorka tekstów i podcastów. Śpiewa w zespołach Garstka Ziem, Sekunda Mała, Starorzecze. Współtworzy inicjatywę Ziemski Lament, adaptując pieśni pogrzebowe na potrzeby opłakiwania katastrofy klimatycznej. Wydała minialbum Lulu z kołysankami wokalno-oddechowymi dla dorosłych i dzieci. Współtworzy Eksperymentalny Chór Oddechowy EchO i girlsband oddechowy Haust z Dobrawą Borkałą. Uczestniczka spektakli, performansów i koncertów muzyki współczesnej, współpracowała m.in. z Bogną Burską, Zorką Wollny i Gęba Vocal Ensemble.

Marta Tarnowska
Uczennica kurpiowskich i podlaskich śpiewaków i śpiewaczek pogrzebowych. Współzałożycielka Ziemskiego Lamentu, śpiewaczej praktyki pieśni żałobnych z wiejskiej tradycji w wyborze odpowiednim do opłakiwania katastrofy klimatycznej. Poszukuje sposobów reinterpretacji elementów wiejskich obrzędów pogrzebowych i zadusznych w warunkach miejskich, m. in. śpiewa na pogrzebach, współprowadzi spotkania śpiewacze poświęcone współczesnej reinterpretacji wiejskich pieśni pogrzebowych. Razem z Anną Jurkiewicz i Julką Biczysko tworzą grupę Garstka Ziemi, która odprowadza pieśnią zmarłych.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.

Skip to content