Vesna: Mariana Sadovska, Christian Thomé

Mariana Sadowska – ukraińska wokalistka, aktorka i kompozytorka. Przez wiele lat związana z Gardzienicami prowadząc wyprawy etno-muzykologiczne na Ukrainę, oraz do Irlandii, Egiptu, Japonii, Kuby i Brazylii.

Krytycy nazywają ją „ukraińską Björk”. Tworzy fuzję folku i awangardy; archaiczne inwokacje nocy letniej, pieśni weselne i pieśni emigrantów z odległych wsi na wsi Ukrainy zostają przemienione we współczesny dźwięk.Tworząc własne kompozycje w dialogu ze starożytnymi tradycjami podchodzi do każdego utworu ze świeżą i wyjątkowo osobistą wizją. Jej siła głosu i zasięg skłoniły nawet New York Times do porównania jej z gwiazdą rocka PJ Harvey.

W projekcie VESNA Mariana Sadowska połączyła siły z niemieckim perkusistą i specjalistą od elektroniki Christianem Thomé, tworząc ciągle zmieniający się kolaż dawnych ukraińskich pieśni ludowych i współczesnych brzmień elektroakustycznych.

Ich asortyment instrumentów, od fisharmonii, przez żydowską harfę, po laptop, splata się potężnym głosem Mariany, w programie zawieszonym między tu i tam, sklejonym starożytnymi korzeniami, prowadzonym przez nieznane terytorium, podróżującym przez ciekawe ciała dźwiękowe.

VESNA to wschodnio-zachodni akustyczny film drogi: spotkanie kultur w poezji i melodiach, które opowiada o konfrontacji miłości i śmierci, rozpaczy i nadziei – zawsze w poszukiwaniu wolności i tożsamości.

„Miejskie i archaiczne kompozycje i aranżacje Mariany Sadowskej i Christiana Thomé – miały być pociągające w duchu – ale w ciągu ostatniego roku naznaczone zostały historią: konkretnym doświadczeniem rewolucji kijowskiej, buntem, żałobą, wojną.

Teatr Powszechny/ Polska

„Jej piosenki z pełną pasją zobowiązują do folkloru, jednak z takim samym oddaniem wznoszą się w nowe horyzonty. Brzmią w równym stopniu jak archaiczne echo pierwotnego krzyku i ponury bunt przeciwko wszelkim konwencjom. Nawet nie rozumiejąc ani słowa, słychać odwieczny motyw życia i umierania oraz smutną niemożność uchwycenia chwili.”

Wilk Kampmann, WIZ

więcej

http://marianasadovska.com/vesna

trailer

Koncert odbędzie się dzięki dofinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Scena Prezentacji KW.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.

Skip to content