Close this search box.

WYSTAWA: AR.50 / Archiwum

20 - 22 06 2024

wstęp wolny

Kilka tysięcy performansów na ulicach miast i miasteczek – w Polsce, Europie oraz Ameryce. Kilkanaście wybitnych przedstawień teatralnych i wystąpień na największych światowych festiwalach, m.in. Documenta, Performa, Santarcangelo. Stale podtrzymywana aktywność w sferze społecznej, w tym kilka powołanych do życia ośrodków kultury niezależnej (Dziekanka, Dom Kultury Cora, Kino-Teatr-Tęcza). Znaczący wpływ na kształt formacyjnego okresu działalności CSW Zamek Ujazdowski. Książki, pisma, filmy, seminaria. To i jeszcze dużo więcej – to dorobek Akademii Ruchu, bodaj najważniejszej formacji w rodzimym teatrze pozainstytucjonalnym ostatniego półwiecza.
Od 10 lat, od śmierci swego założyciela i lidera Wojciecha Krukowskiego, Akademia działa
w trybie swoistego uśpienia. Nie powstają nowe spektakle czy akcje, członkowie grupy zajmują się jednak opieką nad archiwami, a także własnymi praktykami twórczymi.
Jubileuszowy projekt AR.50 to próba skonfrontowania doświadczeń pięciorga performerów Akademii z twórczyniami i twórcami młodszych pokoleń. Zamysł jest bezprecedensowy:
na podobne działanie nie zdecydował się dotąd bodaj nikt inny z rodzimych klasyków sztuk performatywnych.
AR.50 przypomina historię (działaniom na scenie towarzyszy wystawa ze starannie wybranymi materiałami dokumentalnymi), oddaje hołd, ale i wprawia archiwum w ruch, odważnie testuje zawarte w nim możliwości. Tym samym Komuna Warszawa, powiązana z Akademią długimi relacjami przyjaźni i współpracy, po raz kolejny – jak przed laty w projekcie „RE//MIX” – sprawdza formułę „żywego archiwum” sztuk performatywnych, archiwum przywołującego przeszłość poprzez działanie, reinterpretację, reperformans.

Wystawa AR.50 / ARCHIWUM jest uzupełniem programu performatywnego. Są na niej nie tylko zdjęcia i filmy archiwalne z fragmentami akcji ulicznych i przedstawień, ale również dokumentacja innych obszarów działalności grupy. Historia AR to także kilka ważnych miejsc o charakterze instytucji kultury. „Tęcza” łączyła funkcje kina, teatru i sali koncertowej. Odbywały się tu slamy poetyckie. Na zaproszenie Akademii Ruchu do Warszawy przyjechali m.in. Allen Ginsberg, Derek Jarman czy Peter Greenaway. Jeszcze innym wątkiem jest działalność wydawnicza. Z inicjatywy AR powstało m.in. pismo „Obieg”.

W programie jubileuszu były również RE/MIXY przygotowane przez duety artystów i artystek:

Jolanta Krukowska / Weronika Szczawińska Piosenka (1995)

Janusz Bałdyga / Grzegorz Laszuk Autobus (1975)

Krzysztof Żwirblis / Maria Stokłosa Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1980)

Cezary Marczak / Dominik Więcek Inne tańce (1982)

Zbigniew Olkiewicz / Barbara Kinga Majewska Kartagina (1986)

Zespół kuratorski: Zofia Dworakowska, Tomasz Plata, Grzegorz Laszuk

fot. Jan Pieniążek / Teatr Akademia Ruchu

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.