WYSTAWA: AR.50 / Archiwum | Komuna Warszawa

WYSTAWA: AR.50 / Archiwum

14 06 2024

wstęp wolny

Akademia Ruchu skończyła 50 lat! Komuna, dla której AR od zawsze była inspiracją do działania – najpierw w Otwocku, potem w Warszawie – organizuje swoim Mistrzom jubileusz.

Drugiego dnia obchodów otwieramy wystawę, która uzupełni program performatywny. Będzie można nie tylko obejrzeć rejestracje oryginałów remiksowanych przedstawień i wybranych akcji ulicznych z lat 70., 80., 90., ale dokumentację innych obszarów działalności grupy. Historia AR to także kilka ważnych miejsc o charakterze instytucji kultury. „Tęcza” łączyła funkcje kina, teatru i sali koncertowej. Odbywały się tu slamy poetyckie. Na zaproszenie Akademii Ruchu do Warszawy przyjechali m.in. Allen Ginsberg, Derek Jarman czy Peter Greenaway. Jeszcze innym wątkiem jest działalność wydawnicza. Z inicjatywy AR powstało pismo „Obieg” i kilka ważnych książek. To wszystko jest tematem wystawy, która będzie czynna do 23 czerwca.

W jubileuszowy weekend, 15–16 czerwca, zapraszamy na cykl remiksów performansów Akademii Ruchu. Pięcioro członków grupy pracuje nad nimi w parach z performerkami i performerami młodszego pokolenia.

fot. Jan Pieniążek / Teatr Akademia Ruchu

Artystki i artyści jubileuszowych RE/MIXÓW:

Jolanta Krukowska / Weronika Szczawińska – “Piosenka” (1995)
Janusz Bałdyga / Grzegorz Laszuk – “Autobus” (1975)
Krzysztof Żwirblis / Maria Stokłosa – “Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji Francuskiej” (1980)
Cezary Marczak / Dominik Więcek – “Inne tańce” (1982)
Zbigniew Olkiewicz / Barbara Kinga Majewska – “Kartagina” (1986)

Zespół kuratorski: Zofia Dworakowska, Tomasz Plata, Grzegorz Laszuk

fot. Jan Pieniążek / Teatr Akademia Ruchu

Od kuratorów:

Kilka tysięcy performansów na ulicach miast i miasteczek – w Polsce, Europie oraz Ameryce. Kilkanaście wybitnych przedstawień teatralnych i wystąpień na największych światowych festiwalach, m.in. Documenta, Performa, Santarcangelo. Stale podtrzymywana aktywność w sferze społecznej, w tym kilka powołanych do życia ośrodków kultury niezależnej (Dziekanka, Dom Kultury Cora, Kino-Teatr-Tęcza). Znaczący wpływ na kształt formacyjnego okresu działalności CSW Zamek Ujazdowski. Książki, pisma, filmy, seminaria. To i jeszcze dużo więcej – to dorobek Akademii Ruchu, bodaj najważniejszej formacji w rodzimym teatrze pozainstytucjonalnym ostatniego półwiecza.
Od 10 lat, od śmierci swego założyciela i lidera Wojciecha Krukowskiego, Akademia działa w trybie swoistego uśpienia. Nie powstają nowe spektakle czy akcje, członkowie grupy zajmują się jednak opieką nad archiwami, a także własnymi praktykami twórczymi.
Jubileuszowy projekt AR.50 to próba skonfrontowania doświadczeń pięciorga performerów Akademii z twórczyniami i twórcami młodszych pokoleń. Zamysł jest bezprecedensowy: na podobne działanie nie zdecydował się dotąd bodaj nikt inny z rodzimych klasyków sztuk performatywnych.
AR.50 przypomina historię (działaniom na scenie towarzyszy wystawa ze starannie wybranymi materiałami dokumentalnymi), oddaje hołd, ale i wprawia archiwum w ruch, odważnie testuje zawarte w nim możliwości. Tym samym Komuna Warszawa, powiązana z Akademią długimi relacjami przyjaźni i współpracy, po raz kolejny – jak przed laty w projekcie „RE//MIX” – sprawdza formułę „żywego archiwum” sztuk performatywnych, archiwum przywołującego przeszłość poprzez działanie, reinterpretację, reperformans.

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.