Feminist Futures Festival // Breaking the Spell

Jak robić sztukę między kolejnymi końcami świata? Jakie zaklęcia musimy złamać, żeby wydostać się z pułapki patriarchalnego porządku i nieustannego wycieńczenia? Co, jeśli feminizm potraktujemy nie tylko jako wybór artystyczny, ale przede wszystkim jako logikę pracy? Jak, działając w różnych kontekstach, możemy się nawzajem wspierać i budować lokalne oraz międzynarodowe sojusze?

Między 17 a 20 listopada InSzPer (Instytut Sztuk Performatywnych) zaprasza na FEMINIST FUTURES FESTIVAL, realizowany w ramach sieci europejskiej “apap-FEMINIST FUTURES”. Festiwal, który odbędzie się w listopadzie najpierw w Berlinie, a następnie w Warszawie i Salzburgu, jest pomyślany jako wspólna wyprawa przez te trzy miasta Europy. Niektóre z artystek i niektórzy z artystów odwiedzą wszystkie trzy miasta, prezentując tam swoje prace i biorąc udział w dyskusjach, wyznaczając w ten sposób wspólną ścieżkę pomiędzy trzema kontekstami, lokalnościami i czasowościami.

Warszawska edycja festiwalu będzie goszczona przez Komunę Warszawa i odbędzie się w czasie polskiej odsłony Breaking the Spell – międzynarodowego projektu artystyczno-badawczego wokół feministycznych praktyki współmyślenia w sztukach performatywnych. Projekt, kuratorowany przez Martę Keil i współprodukowany przez InSzPer, Residenz Schauspiel Leipzig, Müncher Kammerspiele oraz Viernulvier w Gandawie, jest tymczasową przestrzenią wytwarzania wiedzy i wzajemnego wsparcia dla artystek, kuratorek i badaczek, które na nowo definiują sztuki performatywne poprzez głębokie przekształcenie sposobu ich tworzenia. Propozycje artystyczne zgromadzone, praktykowane i badane w ramach Breaking the Spell zwracają szczególną uwagę na wiedzę ucieleśnioną, wynikającą z doświadczenia i usytuowania w konkretnym kontekście; sięgają po feminizm niekoniecznie jako temat, ale jako logikę pracy; koncentrują się na ustaleniu ram spotkania ze współpracownicami i publicznością w takim samym stopniu, jak na jego temacie; praktykują współ-myślenie i współ-bycie (za Donną Haraway) i oferują przestrzeń dla osób nie-ludzkich; uznają wysiłek związany z opieką i podtrzymaniem życia jako kluczowe elementy praktyki artystycznej i odmawiają udziału w rywalizacji o nowe i jak najlepiej wypromowane idee. “Breaking the Spell” wyłania się z chęci zrozumienia, jak robić sztukę w momencie utraty świata, jaki dotąd znaliśmy. W warszawskim spotkaniu wezmą udział Aleksandra Borys, Silvia Bottiroli, Alicja Czyczel, Marta Jalowska, Lina Majdalanie, Agata Maszkiewicz, Agata Siniarska, Swoosh Lieu i Sarah Vanhee (Bodies of Knowledge).

Wspólna podróż trzech siostrzanych festiwali została wymyślona i zaprojektowana przez trzy organizacje sztuk performatywnych: TanzFabrik w Berlinie, Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie i SZENE Salzburg; oraz troje artystów wspieranych przez sieć apap: Millę Koistinen, Sergiu Matisa i Agatę Maszkiewicz. W Warszawie ich spektakle zostaną pokazane wraz z pracami Haruna Morrisona, Ivany Müller oraz Weroniki Szczawińskiej & Piotra Wawra Jr., których najnowszy spektakl, Grzyby, prezentowany jest we współpracy z Teatrem Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie, producentem przedstawienia.

Kuratorka festiwalu: Marta Keil, we współpracy z Agatą Maszkiewicz i Grzegorzem Reske.

Producentka: Olga Kozińska

Partnerzy: InSzPer (Instytut Sztuk Performatywnych), Komuna Warszawa i Teatr Powszechny im. Z. Hübnera w Warszawie

Breaking the Spell jest kuratorowany przez Martę Keil i współprodukowany przez Residenz Schauspiel Leipzig, Müncher Kammerspiele, InSzper i Viernulvier w Gandawie.