Szukaj
Close this search box.

Grzegorz Laszuk: “Hannah Arendt: Ucieczka”

Reżyseria: Grzegorz Laszuk
Obsada: Anna Wojnarowska, Małgorzata Goździk, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik
Muzyka: Bartek Rączkowski
Choreografia: Renata Piotrowska-Auffret
Wideo: Adrian Cognac
Kostiumy: Ewelina Ciuchta
Scenografia: Piotr Szczygielski
Światło: Karolina Gębska
Współpraca: Paweł Mościcki

Spektakl jest fantazją na temat spotkania z udziałem bliskich sobie osób w szczególnym historycznym momencie. Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin – każde z nich musiało przejść próbę moralnej odpowiedzialności lub/oraz znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią.
Hannah Arendt – żydowsko-niemiecka filozofka, badaczka totalitaryzmów, uciekła z Niemiec do Francji po dojściu nazistów do władzy w 1933 roku. W ostatniej chwili ucieka z okupowanej Francji do USA. Przeżyła.
Walter Benjamin – żydowsko-niemiecki filozof. Ucieka z Niemiec do Francji w 1933 roku. Popełnia samobójstwo w czasie kolejnej ucieczki z Francji w 1940 roku.
Karl Jaspers – filozof niemiecki. Po dojściu nazistów do władzy wycofuje się z życia naukowego. Przeżył.
Martin Heidegger – filozof niemiecki. W 1933 roku entuzjastycznie wita przejęcie władzy przez nazistów. Zostaje rektorem Uniwersytetu we Fryburgu. Wygłasza płomienne przemówienia o odradzającym się pod wodzą Hitlera narodzie niemieckim. Po roku rezygnuje ze stanowiska, odsuwa się na ubocze życia naukowego, ale płaci składki na NSDAP do 1945 roku. Nigdy nie przeprosił za swoją postawę. Przeżył.
Spektakl opisuje sposoby przetrwania. Według przyrodniczych opisów walka o przetrwanie dla większości gatunków jest jedyną znaną im formą życia.
Jak to się odnosi do ludzkości? Wybrać bierność czy aktywność? Ryzykować niepewność ucieczki czy wybrać chwilowe bezpieczeństwo?
Każda z postaci spektaklu wybrała inną formę przetrwania. Co powiedzą o swoich doświadczeniach i wyborach, jeśli zamkniemy ich w escape roomie?


Spektakl powstał w koprodukcji Teatru Powszechnego i Komuny Warszawa na potrzeby XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowanego przez Teatru Powszechny w Łodzi

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.