W samym centrum stolicy europejskiego państwa przez 10 lat stoją opustoszałe, soc-modernistyczne budynki. Po rewolucji 1989 roku dynamicznie zmieniają się funkcje placów i ulic. Kapitał inwestuje w nowe biurowce. Powstają plany wieżowców. Brzmi znajomo?
W Warszawie, to opowieść o położonych 800 metrów od Pałacu Kultury, między wieżowcami Marriotta i Elektrimu budynkami d. szkół przy ul. Emilii Plater 29–31. W Berlinie, 1000 m od słynnej wieży telewizyjnej, na wschodniej pierzei Alexander Platz znajdują się zabudowania d. Haus der Statistik. Obie lokalizacje są zaliczane do “najdroższych działek” w Europie.
W 2015 roku berlińscy urzędnicy, politycy, architekci i ruchy społeczne zgodnie uznali, że plany komercjalizacji tej części centum miasta poprzez budowę kolejnych wieżowców zagrażają obietnicy miasta jako miejsca, w którym wszyscy mają szansę na realizacje swoich potrzeb. Rozpoczęto wieloletni plan konsultacji dotyczących nowego planu zagospodarowania kwartału Haus der Statistik. Zawieszono plan budowy wokół Alexander Platz 13 (!) wieżowców, skupiono się na rewitalizacji i odnowieniu zastanej substancji. W budynki Haus der Statistik wpisano nowe funkcje: znajdą się w nich pracownie artystyczne, biura administracji urzędu dzielnicy Mitte, mieszkania komunalne oraz miejsca aktywności sąsiedzkiej. Projekt jest w trakcie realizacji – pierwsze budynki zostaną oddane do użytku w 2026 roku, zakończenie prac planowane jest na rok 2030. Przebudowa jest wspólna inwestycją Senatu Berlina, samorządu dzielnicy, firm prywatnych i spółdzielni mieszkańców.
Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29–31, który obejmuje dwie d. szkoły oraz tereny zielone i sportowe wokół nich jest o wiele mniejszym założeniem urbanistycznym niż Haus der Statistik. W Berlinie to ponad 50 tyś. metrów kwadratowych i 10 różnej wielkości budynków. Różnica skali jest oczywista, ale równie oczywiste w obu założeniach urbanistycznych jest podobieństwo nowej wizji rozwoju miasta, która zakłada różnorodność społeczną, skupienie się na zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz ochronę klimatu manifestującą się rewitalizacją istniejących budynków a nie wyburzeniem i budowaniem nowych.
W Berlinie udało się wypracować zasady współpracy, które pozwoliły wdrożyć projekt zaspokajający potrzeby większości użytkowników miasta. Czy ten modelowy proces da się zrealizować w Warszawie?
Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.