Inspirowany legendarnym spektaklem „Metro” musical dla młodzieży o poprawności politycznej. „Metro” to opowieść o outsiderach próbujących wyśpiewać sobie wolność w czasach transformacji. Odrzuceni przez mainstream tworzą nienormatywną rodzinę, która w podziemiach metra snuje wizję świata bez stereotypów, podziałów i ograniczeń. Wykorzystując queerowy potencjał oryginału i dekonstruując zawarte w nim strategie, twórcy projektu zainicjują dyskusję na temat wrażliwości społecznej. Jako członkowie homoseksualnej mniejszości Robert Wasiewicz i Marcin Miętus chcą stworzyć przestrzeń do rozmowy o dyskryminacji z postemancyapcyjnej perspektywy. Musical podwójnie kodowany, zarówno dla młodszej, jak i starszej widowni – piosenka o konsekwencjach użycia słowa „pedał” przyda się każdemu.
Spektakl powstawał jako proces spotkania grupy młodzieży (Teatr Etna) z wyłonionymi w open call aktorkami. Ważnym elementem pracy nad spektaklem były materiały nadesłane w ramach castingu – część z nich została wykorzystana w przedstawieniu, zaś całość stanowi archiwum osobistych doświadczeń wykluczenia i walki ze stereotypami.
Musical o musicalu „Metro” (dzięki uprzejmości Autorów) to wielopoziomowy work-in-progress, w którym równie ważne jak pokazywana na scenie kreacja jest nieustanny proces wzajemnego uczenia się, szukania języka dla godnego nazywania Inności oraz budowania partnerskich relacji społecznych.
Premiera 11.09.2020
Reżyseria: Robert Wasiewicz
Dramaturgia: Marcin Miętus
Obsada:
Martyna Dyląg, Dominika Kimaty, Bożna Wydrowska
Teatr Etna:
Zuzanna Szymańska, Kinga Konończuk, Asia Kuna, Błażej Lompart, Stanisław Kowański, Amelia Siwecka, Iga Lipiec, Maja Zapała, Natalia Pruszyńska, Kacper Budyta, Kasia Ciećwierz + Tomek Salski
Opracowanie muzyczne: Michał Skrok
Konsultacje wokalne: Agnieszka Nowak
Instalacja multimedialna: Anu Czerwiński
Kostiumy: Antonina Peak
Produkcja: Olga Kozińska
Współpraca: Monika Balińska
Współtworzyli:
Krzysztof Lubka, Karolina Micuła, Bartek Stawiński, Iza Perez, Anna Wisz, Marta Idzikowska, Aleksandra Rogowska, Agata M. Skrzypek, Adrianna Lisewska, Veranika Los, Dorota Stróżyńska, Joanna Chułek, Gosia Gąsiorowska, Jan Sarata, Zosia Justyńska, Agnieszka Słowikowska, Paweł Jeleniewski, Iryna Sylinnyk, Agnieszka Sterczyńska, Viera Hres, Vesna Ruben Leszczyńska, Alicja Borkowska, Aleksandra Matlingiewicz, Dawid Lipiński, Wojtek Kozak, Mikołaj Grabowski, Paweł Świerczek, Taras Gembik, Kasia Rudnik, Alicja Róża, Gloria Victis, Karol Skolmowski, Marta Grygiel, Patryk Wereszczyński, Norbert Bajan, Kornelia Kiszewska, Magdalena Widłak, Ewelina Jatczak, Maciej Miszczak z KIND LIFE.DLC,
Uwaga! Podczas spektaklu wykorzystywane są lasery oraz dym.
Robert Wasiewicz
Aktor, tancerz, performer, reżyser. Od 2016 roku związany z warszawskim STUDIO teatrgalerią. Ukończył Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, filii krakowskiej PWST. Początkowo był gościnnym artystą Śląskiego Teatru Tańca. Jako aktor i tancerz współpracował z reżyserami i reżyserkami teatru dramatycznego i muzycznego, m.in. z Michałem Borczuchem (“Faust” i “Żaby”), Krzysztofem Garbaczewskim (“Wyzwolenie”), Martą Ziółek (“Zrób siebie”, “PIXO”).
W Studio teatrgealeria wyreżyserował “Więcej niż jedno zwierzę”.
Marcin Miętus
dramaturg, edukator, krytyk teatralny. Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył szkolenie w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych w zakresie zawodu dramaturga (SWPS, Nowy Teatr w Warszawie). Koordynował działania edukacyjne i prowadził warsztaty w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA. Publikował m.in. w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Znaku” i „Kulturze Liberalnej”. Rezydent V4@Theatre NITRA 2019 na Słowacji. Dramaturg spektaklu „We_selle” w choreografii Wojciecha Mochnieja (2018, premiera w Teatrze ROZBARK), spektaklu/wydarzenia performatywnego „Więcej niż jedno zwierzę” w reżyserii Roberta Wasiewicza (2019, Teatr Studio w Warszawie), w którym bierze również udział jako performer. Autor adaptacji i dramaturg spektaklu „Piknik pod Wiszącą Skałą” w reżyserii Miry Mańki (2020, Teatr Współczesny w Szczecinie).
Spektakl w ramach
Komuna Warszawa
HUB Kultury 2020: Teren wspólny
#terenwspólny #commonground #hubkultury
Hasłem tegorocznej edycji programu rezydencji Komuny Warszawa jest “Teren wspólny”. Sezon kuratorowany przez Tima Etchellsa, Martę Keil i Grzegorza Reske zaprasza twórców i twórczynie do rozmowy o tym, na jakich warunkach możliwe jest dzisiaj ustalanie przestrzeni tego, co wspólne. Artyści będą przyglądać się sposobom, w jakie negocjujemy wspólną przestrzeń, i zadadzą pytania o to, do kogo właściwie należy teren wspólny? Kto wyznacza jego ramy i wyrysowuje granice? Z kim podejmujemy rozmowy i ustalamy zasady? Kogo nigdy tutaj nie wpuścimy?
Produkcja: Komuna Warszawa.
Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach programu Hub Kultury Komuny Warszawa.