Szukaj
Close this search box.

O czym tu gadać, jeśli nie ma o czym mówić, reż. Łukasz Horbów, Karolina Pawelczyk, Bożna Wydrowska

„Kapitalizuję swój talent i tu tańcuję
Jako dziecko myślałam, że kiedyś się rozpruję
Krok starego rozpierdalał kiedyś moje ego
Gdy nie było hajsu, to tańczyłam na całego”

O doświadczeniu DDA (dorosłych dzieci alkoholików) w trzech aktach. Spektakl inspirowany życiem trojga artystów wizualnych, którzy rozpoznali, że wspólne doświadczenie dorastania w dysfunkcyjnej rodzinie wcale nie oznacza wspólnej definicji, ani perspektywy na sprawę.

Przychodzą do teatru z intencją eksperymentu, ustanawiając komunikację na poziomie szczerości. Aby opowiedzieć o własnym systemowym uwikłaniu i żeby wywlec na wierzch Starego. Ukrytego w ciele, wspomnieniach, nawykach i zachowaniach. Interesuje ich lawirowanie między stanem trzeźwości a nietrzeźwości, widoczności a jej brakiem, bycie w rolach i wychodzenie z nich. Chcą rozmawiać o konsekwencjach dorastania w rodzinach z problemem (alkoholowym), o których niełatwo jest mówić w pojedynkę. To głos młodszego pokolenia, które ma świadomość tego, że za często zgadza się na auto-wyzysk i na branie odpowiedzialności za to, za co odpowiedzialność powinien wziąć ktoś inny.

Jest podjarka na inny stosunek do browarka. Jeżeli doświadczenie DDA jest tak powszechne w polskim społeczeństwie a przychody ze sprzedaży wódżitsu rokrocznie idą na rekord, jak do tego doszło, że właściwie nie ma o czym mówić? Było źle, mogło być gorzej, będzie inaczej?

Akt 1 – B. Montana
Akt 2 – Perełka
Akt 3 – Lucky

performans i kreacja: Bożna Wydrowska, Karolina Pawelczyk, Łukasz Horbów
dramaturgia i wsparcie w procesie: Szymon Adamczak
scenografia: Marta Szypulska
kostiumy: Seba Tokarczyk
choreografia: Bożna Wydrowska
wideo: Karolina Pawelczyk
muzyka: Jakub Buchner, Aleksander Jagodziński,  Maciej Kryński
obrazy: Karolina Pawelczyk, Marta Szypulska, Bożna Wydrowska
technika: Jakub Buchner, Piotr Szczygielski, Bartek Rączkowski
produkcja: Olga Kozińska – Komuna Warszawa

film „O czym tu gadać, jeśli nie ma o czym mówić”
zdjęcia, dźwięk, kolor: Rafał Kruszka
montaż: Jędrzej Filuś
postprodukcja dźwięku: Rafał Ryterski
scenografia: Łukasz Horbów
produkcja: Karolina Pawelczyk

Premiera: 8.10.2022

Łukasz Horbów to artysta wizualny urodzony w 1995 roku. Jego praktyka artystyczna łączy dźwięk, działania przestrzenne i poezję. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i założyciel Self-House Residency. 

 

Karolina Pawelczyk (ur. 1993) jest performerką, fotografką, tworzy także wideo i instalacje. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nie czuje się związana z konkretnym medium, w swoich pracach wykorzystuje rzeźbę, fotografię, wideo, instalację czy performance. Współtworzy interdyscyplinarny kolektyw K105k zorientowany na zrzeszanie artystów w ramach wystaw, kolektywnych działań performatywnych oraz aktywizowaniu lokalnej społeczności w eksperymentalnej przestrzeni galerii przy ulicy Brzeskiej 9 w Warszawie.

 

Bożna Wydrowska urodzona w 1994 roku w Gdańsku, mieszka i pracuje w Warszawie. Artystka performance, choreografka, tancerka, pionierka kultury tańca towarzyskiego w Polsce. W swojej pracy koncentruje się na eksperymentalnych i alternatywnych praktykach choreograficznych związanych z ruchem i głosem. Jest jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny voguingowej i promotorką kultury ballroom, członkinią międzynarodowej organizacji Royal House of Milan i pierwszego warszawskiego ugrupowania Kiki House of Sarmata, a także organizatorką cyklicznej imprezy Bal u Bożeny.

Spektakl powstał w ramach sezonu rezydencji 2022 “Tough Love”, kuratorka: Anna Smolar
Projekt realizowany wsparciu m.st. Warszawy.
HUB Kultury, Społeczna Instytucja Kultury

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.