Szukaj
Close this search box.

Po prostu, reż. Weronika Szczawińska (gościnnie)

tekst: Piotr Wawer senior
reżyseria i adaptacja: Weronika Szczawińska
koncepcja: Weronika Szczawińska, Łukasz Stawarczyk, Piotr Wawer sr
kostiumy i przestrzeń: Marta Szypulska
występują: Łukasz Stawarczyk, Piotr Wawer sr
producentka: Katarzyna Koślacz
produkcja: Instytut Sztuk Performatywnych https://www.facebook.com/InSzPer/

premiera 24.10 19:00

spektakle w sali Komuny/Warszawa; ul. Lubelska 30/32

Po prostu to kameralny koncert na dwóch aktorów, na podstawie dramatu autorstwa Piotra Wawra seniora, w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Punktem wyjścia dla tekstu, w oryginalny sposób przetwarzającego formułę dokumentalną, są autobiograficzne doświadczenia. Autor sięga do lat osiemdziesiątych XX wieku i wydarzeń związanych ze śmiercią żony. Opowieść, którą uruchamia tragiczny w skutkach błąd lekarski, dotyczy nie tylko przeżyć osobistych, ale staje się poruszającym zapisem instytucjonalnego porzucenia, etycznego krachu struktur medycznych i społecznej wrażliwości. Kwestie te, pomimo upływu lat, brzmią niepokojąco aktualnie, a głos autora zaskakuje gorzkim humorem. Spektakl zrealizowany na podstawie dramatu, eksponuje nie tylko historię, ale staje się opowieścią o pamięci i jej mechanizmach, o tym, w jaki sposób budujemy narrację swojego życia, powołujemy się w opowieści – tym razem na własnych zasadach. Skrajnie autobiograficzna treść staje się podstawą empatycznego porozumienia z widownią, sprawy prywatne i publiczne przecinają się, a dokumentalna historia zostaje zderzona z innowacyjnymi i minimalistycznymi środkami teatralnymi. 

Twórcy i twórczynie spektaklu to Piotr Wawer senior, ważna postać warszawskiej sceny teatru niezawodowego; Łukasz Stawarczyk, jeden z najbardziej wyrazistych aktorów swojego pokolenia, związany m.in. z niemieckim kainkollektiv; Marta Szypulska, oryginalna artystka wizualna młodego pokolenia, oraz reżyserka Weronika Szczawińska, dwukrotnie nominowana do nagrody Paszport Polityki w dziedzinie teatr. 

Spektakl jest pierwszą produkcją Instytutu Sztuk Performatywnych w nowej odsłonie. ISP stawia sobie za cel stworzenie przestrzeni dla artystycznej pracy, która pozostaje wolna od instytucjonalnej przemocy i rozwija praktyki zero waste w sferze kultury. Działa w obszarze interdyscyplinarnym i międzynarodowym. Kolejne produkcje realizowane obecnie przez ISP to przedstawienie Anny Smolar i Michała Buszewicza w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie (premiera w grudniu 2019 w Wilnie) oraz nowy spektakl Rabih Mroué i Liny Majdalanie przygotowywany we współpracy z Martą Keil i Grzegorzem Reske (premiera w marcu 2020 w Lipsku). Za obecną koncepcją Instytutu stoją Michał Buszewicz, Marta Keil, Anna Smolar, Weronika Szczawińska, Piotr Wawer junior. 

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.