fbpx

Open call: rezydencje 2021 w Komunie Warszawa

Ogłaszamy open call do programu rezydencyjnego w Komunie Warszawa 2021

Program Hub kultury KW, współfinansowany przez m.st. Warszawa, ma na celu wsparcie młodych i debiutujących twórczyń i twórców przez zapewnienie im warunków do artystycznych poszukiwań (miejsca w siedzibie Komuny Warszawa oraz obsługi technicznej), opieki merytorycznej oraz gwarancję publicznej prezentacji prac stworzonych podczas rezydencji.

Rezydencje są częścią całorocznego programu performatywnego, którego kuratorem w 2021 roku jest Markus Öhrn.

Hasłem, wokół którego skupione są nowe produkcje performatywne i rezydencje w roku 2021 jest: „Hello darkness my old friend”.


Hello darkness my old friend

An artistic exploration of:
Darkness as a new beginning.
Darkness as noise.
Darkness as resistance.
Darkness as nothing.
Darkness as chaos.
Darkness as a secret.
Darkness as a lovesong.
Darkness as truth.
Darkness as silence.
Darkness as a dance.
Darkness as a concert.
Darkness as a video installation.
Darkness as a scream.
Darkness as a sculpture.
Darkness as language.
Darkness as the solution.


Na czym polega rezydencja

Rezydencja polega na ok. 4-6-tygodniowej pracy twórczej w przestrzeni rezydencyjnej Komuny Warszawa. Praca ma odnosić się do hasła: „Hello darkness my old friend”. Rezultat pracy będzie prezentowany publicznie na zakończenie rezydencji oraz – ewentualnie – podczas minifestiwalu podsumowującego sezon.

Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń osoby działające w obszarze szeroko rozumianych sztuk performatywnych, które nie przekroczyły 30 roku życia w dniu ogłoszenia wyników konkursu (czyli urodzone po 15.02.1991).

Czas trwania rezydencji to łącznie cztery do sześciu tygodni w okresie marzec – wrzesień 2021.

Co oferujemy?

 • przestrzeń do pracy w siedzibie Komuny Warszawa i obsługę techniczną
 • budżet w wysokości 25 000 zł (zawiera się w nim koszt ewentualnych podróży i noclegów)
 • stypendium w wysokości 3800 zł
 • wsparcie merytoryczne i opiekę kuratorską
 • konsultacje merytoryczne z wybranymi artystami – ekspertami z różnych dziedzin
 • możliwość pracy indywidualnej oraz inspirującej pracy w grupie
 • publiczną prezentację prac na zakończenie rezydencji oraz podczas minifestiwalu (wybrane prace)
 • wybrane prace mogą wejść do repertuaru Komuny Warszawa

Dodatkowo, oprócz rezydencji przewidujemy ok. 10-dniowy wyjazd do prowadzonego przez Markusa Öhrna ośrodka Institutet w Hedenäset (Szwecja) na przełomie lipca i sierpnia.

Uwaga! Komuna Warszawa zastrzega sobie zmiany w harmonogramie i warunkach rezydencji w związku z nieprzewidywalnym przebiegiem pandemii COVID-19.

Jak aplikować?

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu i wypełnienie karty zgłoszeniowej – obydwa dokumenty dostępne na stronie www.komuna.warszawa.pl

—–> regulamin
—–> karta zgłoszeniowa

Prosimy o przesłanie dokumentów na adres mailowy: rezydencje@komuna.warszawa.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10.01.2021

Aplikacja powinna zawierać:

 • autoprezentację i dane kontaktowe (może być w formie tradycyjnego CV, może być w innej formie)
 • fragmenty nagrań, zapisów dotychczasowych prac, jeśli osoba aplikująca ma już jakiś dorobek
 • opis wstępnego pomysłu na spektakl lub projekt performatywny, w odpowiedzi na hasło „Hello darkness my old friend” (opis nie może przekraczać 3000 znaków ze spacjami). Uwaga! Opis prosimy przesłać w języku polskim i angielskim.
 • zgłaszający powinni sprawnie posługiwać się językiem angielskim.
Ogłoszenie wyników nastąpi 15.02.2021

Kurator:

Markus Öhrn (1972) jest szwedzkim artystą wizualnym zajmującym się wideo, instalacjami dźwiękowymi i performansem. Jednak kontekstem, w jakim prezentuje swoją twórczość, jest głównie teatr. Öhrn zadebiutował w 2010 roku spektaklem „Conte d’Amour”, który zdobył pierwszą nagrodę na Impulse Theater Festival w Niemczech w 2011 roku. „Conte d’Amour” stał się później pierwszą częścią trylogii, w której znalazły się także „We Love Africa and Africa Loves Us” (2012) oraz „Bis zum Tod” (2014). Prace te były pokazywane na festiwalach i w teatrach na całym świecie, m.in. Theatertreffen w Berlinie; Wiener Festwochen w Wiedniu; Festival d’Avignon; Festival Transamerique w Montrealu; Theater Der Welt oraz w Nowym Teatrze w Warszawie

W 2015 roku Öhrn zaczął eksperymentować z projektami site-specific i formatami seryjnymi. Pierwszą pracą powstałą w ten sposób była „Azdora”, w której udział wzięły lokalne gospodynie domowe – stworzyły one blackmetalowy zespół, który występował przez dziesięć kolejnych dni. „Azdora”, pierwotnie zrealizowana dla włoskiego festiwalu Santarcangelo, była pokazywana na Biennale w Wiesbaden w 2016 roku i na scenach w całej Europie z nową obsadą lokalnych gospodyń.

Spektaklem w formie serii był także „kalendarz adwentowy” składający się z 24 utworów granych przez 24 dni w berlińskim teatrze Volksbühne w grudniu 2015 roku; oraz jedenastodniowy spektakl „Wir Sind die Guten” (Jesteśmy dobrzy), również w Volksbühne w 2017 roku. Inne spektakle to: pięciogodzinny „Häusliche Gewalt” (Przemoc domowa) z 2018 roku i jego kontynuacja w formie niemego filmu z 2019 roku „3 Episodes of Life” (Trzy sceny z życia), prezentowana niedawno w warszawskim Nowym Teatrze.

Öhrn uważa, że jego podejście do teatru, w którym istotne jest trwanie i kontinuum czasowe, stanowi antidotum wobec „starannie zapakowanych i przeprodukowanych towarów, którymi jesteśmy nieustannie karmieni jako społeczeństwo. Chodzi mi o to, by widzowie musieli poświęcić swój czas – i siebie samych – na pracę przy odbiorze sztuki, zamiast po prostu doświadczyć czegoś, co jest podane w łatwej do przyswojenia, lekkostrawnej formie. W czasach VOD straciliśmy umiejętność czekania na następny odcinek i zastanawiania się, co wydarzy się dalej. Dlatego zależy mi na tym, by w moich pracach było dużo czekania i by trwały one naprawdę długo. Dzięki temu powstaje głębsze połączenie z tematem lub historią, którą chcę opowiedzieć”.

W Polsce Öhrn stworzył spektakl „Bohaterowie przyszłości” w Komunie Warszawa (2014) oraz „Sonatę widm” w Nowym Teatrze w Warszawie (2017).Rezydencje realizowane są w ramach programu Hub Kultury KW współfinansowanego przez urząd m.st. Warszawy

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x
Scroll Up