fbpx

Stayin’ Alive. Czyli: pozostać żywym. To chyba dobry tytuł na czasy (post)pandemiczne.

Dziewięcioro choregrafek i choreografów tańczy do muzyki disco. Wygląda to trochę jak w „Gorączce sobotniej nocy”, a trochę jak w eksperymentach z kręgu improwizacji ruchowej. Na pozór – dwa odległe światy, w rzeczywistości – od zawsze bardzo sobie bliskie. Bo przecież w latach 70. słynni improwizatorzy ze środowiska Grand Union występowali w Nowym Jorku zaledwie kilka przecznic od mekki disco – Studia 54.

W rolach głównych Macio Moretti jako autor muzyki oraz dziewięcioro znanych już dobrze i ważnych na warszawskiej scenie tancerek i tancerzy: Wojciech Grudziński, Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Ola Osowicz, Magda Ptasznik, Paweł Sakowicz, Marysia Stokłosa, Marta Ziółek.

Sami/same zapowiadają ten projekt tak: „Zostaliśmy zaproszeni do zatańczenia solo. Każde z nas miało tańczyć do tej samej muzyki inspirowanej utworem »Stayin’ Alive« Bee Gees. Odwołanie do tej piosenki to odwołanie do filmu Johna Badhama »Gorączka sobotniej nocy« z 1977 roku i do legendarnej postaci kreowanej tam przez Johna Travoltę.

Zaproponowano nam, aby w warunkach pandemii tańczyć w izolacji, bez kontaktu ze sobą. Aby rejestracje tych tańców w rytmie disco prezentowane były jedna po drugiej, jako różne wykonania czy interpretacje tej samej muzyki.

Po miesiącach izolacji pragnęliśmy zrobić coś razem. Zmęczeni samotnością, wymuszoną kreatywnością w sieci, nie wiedzieliśmy (i nie wiemy), jak będzie wyglądać nasza zawodowa i codzienna przyszłość. Nie chcieliśmy konkurować, chcieliśmy współpracować.

Patrzyliśmy na tańczącego Travoltę i pytaliśmy siebie: co on właściwie robi? Zaczęliśmy nazywać to, co dzieje się w klipie z fragmentami »Gorączki sobotniej nocy« i stworzyliśmy score: partyturę subiektywnych spojrzeń na mężczyznę tańczącego disco. Score stał się bazą, która nas łączy, ale w ramach jego zasad każdy z nas improwizuje po swojemu. Rozwiane włosy, taniec w synchronie, pielęgnacja. Bądź zszokowana tym, co zrobiłaś. Pocałuj się namiętnie”.

Premiera: 7 września 2020, profile Komuny Warszawa na FB, jeden klip co godzinę od 10.00.
Produkcja: Komuna Warszawa
Kurator: Tomasz Plata
Zdjęcia: Michał Januszaniec

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Ramona Nagabczyńska

Magda Ptasznik

Paweł Sakowicz

Wojciech Grudziński

Agnieszka Kryst

Karolina Kraczkowska

Maria Stokłosa

Marta Ziółek

Ola Osowicz

Całość

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x
Scroll Up