Szukaj
Close this search box.

Stayin’ Alive. Czyli: pozostać żywym. To chyba dobry tytuł na czasy (post)pandemiczne.

Dziewięcioro choregrafek i choreografów tańczy do muzyki disco. Wygląda to trochę jak w „Gorączce sobotniej nocy”, a trochę jak w eksperymentach z kręgu improwizacji ruchowej. Na pozór – dwa odległe światy, w rzeczywistości – od zawsze bardzo sobie bliskie. Bo przecież w latach 70. słynni improwizatorzy ze środowiska Grand Union występowali w Nowym Jorku zaledwie kilka przecznic od mekki disco – Studia 54.

W rolach głównych Macio Moretti jako autor muzyki oraz dziewięcioro znanych już dobrze i ważnych na warszawskiej scenie tancerek i tancerzy: Wojciech Grudziński, Karolina Kraczkowska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Ola Osowicz, Magda Ptasznik, Paweł Sakowicz, Marysia Stokłosa, Marta Ziółek.

Sami/same zapowiadają ten projekt tak: „Zostaliśmy zaproszeni do zatańczenia solo. Każde z nas miało tańczyć do tej samej muzyki inspirowanej utworem »Stayin’ Alive« Bee Gees. Odwołanie do tej piosenki to odwołanie do filmu Johna Badhama »Gorączka sobotniej nocy« z 1977 roku i do legendarnej postaci kreowanej tam przez Johna Travoltę.

Zaproponowano nam, aby w warunkach pandemii tańczyć w izolacji, bez kontaktu ze sobą. Aby rejestracje tych tańców w rytmie disco prezentowane były jedna po drugiej, jako różne wykonania czy interpretacje tej samej muzyki.

Po miesiącach izolacji pragnęliśmy zrobić coś razem. Zmęczeni samotnością, wymuszoną kreatywnością w sieci, nie wiedzieliśmy (i nie wiemy), jak będzie wyglądać nasza zawodowa i codzienna przyszłość. Nie chcieliśmy konkurować, chcieliśmy współpracować.

Patrzyliśmy na tańczącego Travoltę i pytaliśmy siebie: co on właściwie robi? Zaczęliśmy nazywać to, co dzieje się w klipie z fragmentami »Gorączki sobotniej nocy« i stworzyliśmy score: partyturę subiektywnych spojrzeń na mężczyznę tańczącego disco. Score stał się bazą, która nas łączy, ale w ramach jego zasad każdy z nas improwizuje po swojemu. Rozwiane włosy, taniec w synchronie, pielęgnacja. Bądź zszokowana tym, co zrobiłaś. Pocałuj się namiętnie”.

Premiera: 7 września 2020, profile Komuny Warszawa na FB, jeden klip co godzinę od 10.00.
Produkcja: Komuna Warszawa
Kurator: Tomasz Plata
Zdjęcia: Michał Januszaniec

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Ramona Nagabczyńska

Magda Ptasznik

Paweł Sakowicz

Wojciech Grudziński

Agnieszka Kryst

Karolina Kraczkowska

Maria Stokłosa

Marta Ziółek

Ola Osowicz

Całość

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.