8 maja mieliśmy uroczyście rozpocząć publiczne działania tegorocznego programu rezydencji w Komunie Warszawa pod hasłem “Teren wspólny”, kuratorowanego przez Tima Etchellsa, Martę Keil i Grzegorza Reske.
Pandemia zmusiła nas do tymczasowej zmiany planów: skoro na Emilii Plater chwilowo wstęp wzbroniony, zapraszamy Was na
#terenwspólny – serial trailerów Komuny Warszawa
Od 4.05 do oglądania on-line, a po wakacjach w pełnej scenicznej formie na scenie Komuny Warszawa.
#terenwspólny: obszar, który współkształtujesz i o który codziennie dbasz; przestrzeń swobodnego poruszania się – pod warunkiem, że znasz obowiązujące reguły. Miejsce, z którym się identyfikujesz albo na które nie możesz patrzeć. Obszar wyrysowany na mapie, ogrodzony albo ciągle negocjowany. Z kim podejmujesz rozmowę i ustalasz zasady? Kogo nigdy tutaj nie wpuścisz? To schronienie i przywilej. Do kogo właściwie należy?
W sezonie “Teren wspólny/Common ground” zapraszamy twórców i twórczynie do rozmowy o tym, na jakich warunkach możliwe jest dzisiaj ustalanie przestrzeni tego, co wspólne. Artyści będą przyglądać się sposobom, w jakie negocjujemy wspólną przestrzeń oraz tym obszarom, które pozostają poza wyznaczonymi granicami.
Tim Etchells / Natasza Gerlach / Marta Jalowska / Grzegorz Laszuk/ Piotr Urbaniec / Robert Wasiewicz i Marcin Miętus / Zorka Wollny
#terenwspólny to zarazem dokładnie ten obszar, który w marcu 2020 roku gwałtownie się skurczył. Zagrożeniem okazały się wszystkie miejsca, gdzie realne staje się odczuwanie drugiej osoby i gdzie można wprost okazać sobie wsparcie i solidarność.
Pandemia Covid-19 błyskawicznie zmaterializowała granice, które dla części z nas pozostawały niewidoczne: wyrysowane na nowo linie graniczne państw, parków, placów zabaw, lasów, komunikacji publicznej czy własnej klatki schodowej dotkliwie zmieniły dostępność tego, co wspólne. Być może wszystko, co wiedzieliśmy o negocjowaniu wspólnej przestrzeni będzie trzeba zawiesić, a zasady wspólnego funkcjonowania wymyślić na nowo.
Ten nowy kontekst wpływa na charakter, zakres i język prac, które powstają w ramach “Terenu wspólnego”, zmienił też oczywiście program wydarzeń. Zapraszamy na serial trailerów: serię zapowiedzi, w których zobaczycie, nad czym pracujemy.
Maj:
4.05 – Piotr Urbaniec – #terenwspólny odc. 1
11.05 – Natasza Gerlach – #terenwspólny odc. 2
18.05 – Marta Jalowska – #terenwspólny odc. 3
25.05 – Robert Wasiewicz – #terenwspólny odc. 4
Czerwiec:
1.06 – Grzegorz Laszuk – #terenwspólny odc. 5
8.06 – Zorka Wolny – #terenwspólny odc.6
JAK OGLĄDAĆ?
▶ Facebook Live: (wersja bez napisów): facebook.com/komunawarszawa
▶ Vimeo https://vimeo.com/user21157835
Kuratorzy/Curators:
Tim Etchells is an artist and a writer based in the UK. He has worked in a wide variety of contexts, notably as leader of the world-renowned performance group Forced Entertainment and in collaboration with a range of visual artists, choreographers, and photographers. His work spans performance, video, photography, text projects, installation and fiction. He is currently Professor of Performance & Writing at Lancaster University.
Marta Keil – kuratorka, badaczka i dramaturżka, mieszka i pracuje w Warszawie. Wspólnie z Grzegorzem Reske tworzy tandem kuratorski Reskeil, a od 2019 współprowadzi Instytut Sztuk Performatywnych w Warszawie. Redaktorka książek Choreografia: autonomie (2019), Choreografia: polityczność (2018), Odzyskiwanie tego, co oczywiste. O instytucji festiwalu (2017) oraz Dance, Process, Artistic Research (2015).
Grzegorz Reske – kurator i producent sztuk performatywnych. Wspólnie z Martą Keil tworzy tandem kuratorski ResKeil, członek kolektywu Instytutu Sztuk Performatywnych. Wspólnie z Keil tworzył program Konfrontacji Teatralnych w Lublinie (2013-2017). Odpowiadał m.in. za selekcję programową Kaliskich Spotkań Teatralnych, współpracował z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Galerią Labirynt w Lublinie i East European Performing Arts Platform. Członek zarządu IETM.
Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach programu Hub Kultury Komuny Warszawa