Szukaj
Close this search box.

„Tocqueville. Życie codzienne po Wielkiej Rewolucji”

aIMG_20140719_112655

Koncepcja i reżyseria: Grzegorz Laszuk
Obsada: Romuald Krężel, Anna Wojnarowska, zespół Komuny//Warszawa
Muzyka: Bartłomiej Rączkowski, współpraca: Bolek Błaszczyk, Katarzyna Czernichowska, Olga Owczynnikow, Julia Kubica, Filip Rzytka, Wojciech Walczak
Reżyseria świateł: Karolina Gębska
Kostiumy: Ewelina Ciuchta
Koordynacja produkcji: Izabela Żerek
Kurator: Tomasz Plata

Drugie z przedstawień cyklu „My mieszczanie” inspirowane jest życiem i tekstami Alexisa de Tocqueville’a, XIX-wiecznego polityka i filozofa. To próba sprawdzenia, czy refleksja nad rodząca się w młodych Stanach Zjednoczonych klasą średnią, zawarta w najsłynniejszej książce Tocqueville’a, „O demokracji w Ameryce”, pozostaje aktualna we współczesnej Polsce. Komuna// Warszawa, tropiciel upadłych rewolucji bada, czy społeczeństwo pospolitych problemów i małych radości marzy już tylko o dobrobycie, czy też jego bezwład jest siłą powstrzymującą świat przed upadkiem i czasem popychającą go ku nowym celom.

Życie Alexisa de Tocqueville’a jest potencjalnie fascynującą opowieścią: arystokratyczne pochodzenie, wyprawa do Ameryki, mezalians małżeński, kariera parlamentarna i rządowa, udział w rewolucji 1848 roku, sława jednego z najwybitniejszych umysłów epoki… A jednak coś poszło nie tak. Może autorzy jego biografii nie mieli talentu albo on sam – zbyt ambitny, wyniosły, chorowity i mało towarzyski – nie pozostawił po sobie dobrych wspomnień, a jego życie było nudne i przewidywalne.

A może stało się tak, jak wizjonersko opisał w „O demokracji w Ameryce” – po rewolucji, w społeczeństwie równych obywateli i obywatelek, nie będzie już Wielkich Ludzi ani Wielkich Idei, będzie za to krzątanina wokół małych domowych spraw, robienie interesów, troska o dobrobyt – czyli codzienność klasy średniej (mieszczaństwa). Tocqueville czuł niechęć do tych nowych czasów, ale jego przenikliwy umysł odczytywał nowe wzory, według których miał się rozwijać świat. I był tym odkryciem zafascynowany.

 

PREMIERA:

POZNAŃ: 13.09.2014
WARSZAWA: 4-5.10.2014

Koprodukcja Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Komuny// Warszawa

aIMG_20140719_144334aIMG_20140719_122617aIMG_20140719_111214

—————————————-

Dofinansowanie:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoUrząd Miasta PoznaniaUrząd m.st. Warszawy

ministerstwo_klogo_POZnan_PL_prawa_www_RGBszyld_herb_syr_pol

Patronat:

Gazeta WyborczaNotes na 6 TygodniDidaskaliae-teatr.plWTKepoznan.plRadio AferaIKS

 

z10705821Q,Gazeta-Wyborcza-Logonotes-logo2012Didaskalia-logoe-teatr.pllogo_wtk_210x2101epoznan_logmenuaferaIks_logo

 

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.