Wszystko, co się jeszcze może zdarzyć – Komuna Warszawa w poszukiwaniu nowego modelu instytucji (2020-2022) | Komuna Warszawa

Wszystko, co się jeszcze może zdarzyć – Komuna Warszawa w poszukiwaniu nowego modelu instytucji (2020-2022)

pod redakcją Zofii Dworakowskiej

W 2020 roku, u zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej, na terenie dawnego szkolnego ogrodu Komuna umieściła neon przedstawiający napis o treści „All the Things That Could Happen Next”. Został on zaprojektowany przez Tima Etchellsa, dyrektora słynnego teatru eksperymentalnego Forced Entertainment, w ramach jego rezydencji jako kuratora drugiego sezonu Hubu Kultury. Przekaz tej pracy jest z założenia niepokojący i ambiwalentny – wyraża niepewność przyszłości, ale także inspiruje do myślenia o własnej sprawczości. Można jednak tę pracę odczytywać także z perspektywy historii instytucjonalnej Komuny, a wtedy okaże się reminiscencją innego tekstu, pochodzącego z 1995 roku: „Witaj w Domu Komuny Otwock w Ponurzycy, tu wszystko może się zdarzyć […]. Wszystko zależy od nas: Dobre i Złe”. To, co wtedy wydawało się punkowym zawołaniem, jednocześnie naiwnym, bezczelnym i żartobliwym, po latach okazuje się spełnioną obietnicą. 

Publikacja stanowi podsumowanie działalności społecznej instytucji kultury prowadzonej przez Komunę Warszawa w latach 2019–2022. Zawiera przede wszystkim prezentację czteroletniego programu Komuny, obejmującą teksty kuratorskie, opisy wszystkich produkcji wraz ze zdjęciami oraz profile osób zaangażowanych w jego tworzenie. Konteksty dla programu Hubu budują z jednej strony wypowiedzi osób go tworzących, a z drugiej – analizy badawcze.

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin.

Skip to content