
Słuchowisko TAK DZIAŁA MÓZG (KIEDY ŚNI)
Asia Wojsiat, Gosia Wdowik, Rafał Ryterski, Weronika Murek
Bilety: wstęp wolny
Sen to jedna z najważniejszych ludzkich potrzeb, lecz o jego istotności przekonujemy się zwykle dopiero wówczas, gdy przytrafiają nam się kłopoty z zasypianiem. Ten odmienny stan świadomości zawsze inspirował nie tylko artystki. Dzisiaj dzięki nauce jesteśmy w stanie lepiej rozumieć jego mechanikę – i lepiej pomagać osobom zmagającym się z zaburzeniami snu.
Najnowsze słuchowisko Radia Kapitał to próba połączenia tych dwóch światów – nauki i sztuki. Punktem wyjścia są tu wybrane fragmenty książki dr Joanny Wojsiat „Tak działa mózg. Jak mądrze dbać o jego funkcjonowanie”. Na jej podstawie artystki zaproszone przez radio do współpracy – reżyserka Małgorzata Wdowik, pisarka Weronika Murek oraz kompozytor Rafał Ryterski – przygotują radio-esej o tym, jak nasz mózg funkcjonuje wobec złożoności procesu śnienia i zasypiania.
W słuchowisku usłyszymy głosy Jaśminy Polak i Magdaleny Kuty.
Po słuchowisku zapraszamy na rozmowę o funkcjonowaniu mózgu z Magdaleną Niedźwiecką-Anuszczyk, psychopedagożką, brainolożką (trenerką dobrostanu), założycielką Pracowni Pozytywnego Uczenia się Sensos w Łodzi.
Zespół
scenariusz: Weronika Murek
reżyseria: Gosia Wdowik
dźwięk: Rafał Ryterski
czytają: Magdalena Kuta i Jaśmina Polak
Biogramy
dr Asia Wojsiat – doktorka nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia (ze specjalnością neurochemia) Instytutu Biologii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Konsultantka naukowa, autorka publikacji naukowych, popularno-naukowych, monografii, materiałów edukacyjnych o tematyce neuronaukowej. Gospodyni audycji/podcastu „Wojsiat ogólnie” w Newonce Radio, w której popularyzuje naukę, oraz profilu na Instagramie (@drjoanwojsiat), na którym dzieli się doniesieniami naukowymi/rozważaniami ze swoimi Odbiorcami. W swoich działaniach edukatorskich porusza głównie kwestie związane z neuronauką, neurobiologią i medycyną stylu życia.
Gosia Wdowik – reżyserka teatralna, przewodnicząca Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W TR Warszawa zrealizowała m.in. spektakl Piłkarze, nagrodzony na Festiwalu Młodej Reżyserii, oraz Strach. W 2021 roku wyreżyserowała Wstyd w Nowym Teatrze, zamykający trylogię o emocjach w teatrze. Jest również absolwentką DAS Theater w Amsterdamie, gdzie przygotowała projekt She was a friend of someone else. W 2023 stworzyła “Niepokój przychodzi o zmierzchu: we współpracy z Teatrem Pantomimy we Wrocławiu.
Rafał Ryterski — kompozytor, aktywista i artysta interdyscyplinarny. Urodzony w 1992 roku w Gdyni. Jego twórczość charakteryzuje się syntezą gatunków muzycznych, którą nazywa genrebendingiem, a w swoich dziełach łączy muzykę, performans i teatr, poruszając tematy tożsamości oraz kultury LGBTQ+. Zdobywca nagród, m.in. 70. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów za utwór Totentanz (2022) oraz festiwalu Pestka (2024) za spektakl Modlitwa pod cudowną mozaiką. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i The Royal Academy of Music w Aarhus, obecnie również wykładowca (PJATK, od 2020). Tworzy muzykę koncertową i klubową oraz teatralną, współpracując z polskimi reżyserami i reżyserkami.
Weronika Murek — pisarka, dramaturżka, publicystka. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Autorka zbioru „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” (2015), nagrodzonego Nagrodą Gombrowicza i nominowanego do Nagrody Nike. Zbiór przetłumaczono na kilka języków, a na jego podstawie powstały filmy Maria nie żyje i Przejście. Laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat Feinweinblein, który doczekał się realizacji teatralnych i przekładów. W 2019 roku ukazał się zbiór jej dramatów. Współpracuje z wieloma polskimi teatrami i czasopismami, w tym z „Dwutygodnikiem” i „Pismem”.
Współfinansowanie
Projekt częściowo finansowany jest ze środków Unii Europejskiej NextGenerationEU przyznawanych w ramach rządowego Krajowego Planu Odbudowy dla Kultury.

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.
