Home / aktualności / „Terry Pratchett. Nauki społeczne”

„Terry Pratchett. Nauki społeczne”

15-16 marca 2014 (g. 19.00)  zapraszamy na kolejne pokazy współczesnej opery kameralnej „Terry Pratchett. Nauki społeczne”.

DSC_0606

fot. Magda Mosiewicz

Terry Pratchett, twórca serii „Świat dysku”, jeden z popularniejszych pisarzy brytyjskich, opisuje realny świat w krzywym zwierciadle, w zabawny, ironiczny i celny sposób komentując współczesną kulturę i politykę. Podobnego zabiegu użyje Komuna// Warszawa – poprzez czarny humor opisze społeczeństwo europejskie dążące do realizacji swoich celów bez względu na konsekwencje dla całej ludzkości. Używając popkulturowych szablonów, Komuna// Warszawa chce zwrócić uwagę na złożoność relacji i nietrwałość struktur społecznych, tkwienie w stanie niestabilnej równowagi i – co za tym idzie – trudności związane z wprowadzaniem reform i nowych form organizacji świata.

Pratchett nie tworzy fantastycznego świata – jego pisarstwem rządzi buchalteria: 98% ludzi to bezwolna masa w stanie permanentnego rozpadu. Pozostałe 2% dzielą się po połowie na tych, którzy chcą przyspieszyć koniec, i tych, którzy nie chcą do niego dopuścić. Ale to nie znaczy, że sytuacja jest zrównoważona – chyba że dopuścimy do siebie prawdę, iż równowagę pozwala utrzymać ciągłe odchylanie i upadanie.

Czyli magia.

A jak to się ma do nauki o społeczeństwie?…

15 marca 2014 po pokazie spektaklu „Terry Pratchett. Nauki społeczne” zapraszamy na spotkanie z Piotrem W. Cholewą, tłumaczem książek autorstwa Terry’ego Pratchetta, oraz dziennikarzem i publicystą Wojciechem Orlińskim. Rozmowę poprowadzi Grzegorz Laszuk.

Terry Pratchett. Nauki społeczne – współczesna opera kameralna

Produkcja: Komuna// Warszawa

Współpraca: Olga Mysłowska (sopran), Irad Mazliah (taniec)

 

O artystach:

Irad Mazliah – izraelski tancerz i choreograf, dyrektor artystyczny festiwalu Intimadance, instruktor pilates. Pomysłodawca, współtwórca The Sadna Dance School w Hajfie – trzyletniego programu edukacji tancerzy i artystów sztuk performatywnych. Współpracuje z wieloma zespołami tańca w Polsce i Europie.

Olga Mysłowska – śpiewaczka, specjalizuje się w wykonywaniu muzyki barokowej. Umiejętności doskonaliła m.in. u Paula Esswooda, Olgi Pasiecznik i Alison Pearce. Wokalistka związana ze sceną alternatywną, współzałożycielka zespołu Polpo Motel.

 

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy  oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

szyld_herb_syr_pol
ministerstwo_k

Partnerzy:

imit

isp-znak

Ta strona używa plików cookie, aby prowadzić statystyki na temat odwiedzin. Kliknij, żeby przeczytać zasady polityki prywatności.
zgadzam się
x