Kwartał

Kwartał społeczno-kulturalny Emilii Plater 29–31 to wyjątkowa przestrzeń w centrum Warszawy, położona pomiędzy historycznymi wieżowcami byłego Marriotta i Elektrimu. Na znajdującej się w obrębie dawnego ogrodu pomologicznego działce, stoją dwa budynki szkolne, które są  świetnym przykładem powojennego modernizmu. Przez prawie dziesięć lat stały nieużytkowane. Od 2020 roku dawna szkoła podstawowa jest siedzibą Teatru Komuna Warszawa.

Szkoła

Budynek dawnej szkoły okazał się znakomitym miejscem dla realizacji wielu działań inicjowanych przez środowiska działające w dziedzinie architektury, urbanistyki, sztuk wizualnych, badań społecznych, inicjatyw równościowych. Zrealizowane projekty ujawniły potencjał tego miejsca jako unikalnego założenia urbanistyczno-architektonicznego, które odpowiada na wyzwania kryzysu klimatycznego i wpisuje się w założenia flagowego warszawskiego projektu rozwoju miasta, czyli Nowego Centrum Warszawy. Duża ilość zieleni, ogólnodostępna strefa sportowa, której remont przeprowadzony został z budżetu obywatelskiego dzięki inicjatywie Komuny Warszawa, wydarzenia społeczno-kulturalne, koncerty czy kino letnie, przyciągały w ubiegłych latach do tego miejsca tysiące osób.
Teatr Komuna Warszawa minimalnymi nakładami finansowymi adaptuje budynek i otoczenie dla potrzeb społeczności lokalnej, twórców oraz uczestników kultury i życia miejskiego. Tego rodzaju działalność, oparta na organicznej transformacji już istniejącego i zbudowanego środowiska miejskiego, wynikająca z rozpoznania potrzeb osób je zamieszkujących, budująca przestrzeń współistnienia z bioróżnorodnym otoczeniem, jest dziś ważnym elementem planowania i organizowania miasta odpornego na negatywne skutki rozwoju cywilizacyjnego.
Teatr Komuna Warszawa proponuje powołanie Kwartału społeczno-kulturalnego, jako przestrzeni innowacji miejskich nakierowanych na dobro mieszkańców, miejsca wymiany wiedzy między różnorodnymi środowiskami zaangażowanymi w tworzenie rozwiązań dla przyszłości miast oraz nowego typu przestrzeni regeneracji i spędzania czasu wolnego w zielonej enklawie w ścisłym centrum Warszawy.
Projekt Kwartału jest rozwijany dzięki współpracy ze środowiskiem architektonicznym i urbanistycznym. Warsztaty poświęcone Kwartałowi organizowane są w Teatrze Komuna Warszawa we współpracy z Fundacją Bęc Zmiana. Prowadzone były przez m.in.: Macieja Siudę, Bognę Świątkowską, Macieja Czeredysa, Kubę Snopka, studio projektowe Centrala.

Zdjęcia

Nicolas Grospierre

Scroll to Top