Weekend z białoruskim teatrem

Wszystkie pokazy rozpoczynają się o g. 19.00.
Wstęp wolny.

Program

czwartek, 28 listopada, g. 19.00

Helmut Kaizar, „Koniec półświni”

Opowieść o przeplataniu się zwierzęcego i ludzkiego, zakazach i namiętności, śmierci i zaświatach. Co pozostaje, gdy kończy się nasze życie na ziemi? Czy możemy zabrać coś ze sobą? I kto opowie naszą historię? Jedna krótka przypowieść zabierze nas w niezwykle długą podróż.

Reżyseria: Jury Dziwakou, Paulina Prokopiuk
Scenografia: Paolo Rinaldi
Choreografia: Paulina Prokopiuk
Muzyka: Andriej Jeudakimau
Inspicjent: Piotr Niepahoda
Producentka: Volha Kulikouskaya

Występują: Alaksiej Saprykin, Mikałaj Stońka.

Spektakl trwa 70 minut. Grany w języku polskim z białoruskimi napisami.


piątek, 29 listopada, g. 19.00

Zaklinanie Słońca
Spektakl taneczny (Polska-Białoruś)

Dramaturgia: Joanna Leśnierowska

Dawno dawno temu musiał stać się Wszechświat. Przybył razem z najwyższą energią i najniższym stopniem entropii oraz z fenomenalnie wysokim poziomem uporządkowania. Następnie zaczął kotłować się, kotłować i popadł w nieporządek, w Chaos. W miarę jak się kotłował, rozpadał się na wiele małych cząstek, te z kolei na jeszcze mniejsze partykuły, a one na obłoki gazu, które przeradzały się w gwiazdy, a z nich powstawały galaktyki, rodziły się kolejne planety, i wreszcie – stało się Życie.

W ten sposób ruszyła ta fala, która sprawia, że wszystko we Wszechświecie nieuchronnie zmierza w stronę końca. A mimo to – wciąż trwa dalej. Od wieków nieprzerwanie mierzymy się z tym procesem próbując odwrócić jego wektor. Cywilizacja wydaje się cienką warstwą lodu na oceanie ciemności. I chaosu Lecz my wciąż upieramy się by na nim tańczyć. I wyglądamy światła.

W ślad za naszymi przodkami, spektaklem Zaklinanie słońca angażujemy wszystkie nasze taneczno-śpiewająco-szepczące moce, by zapobiec kolejnemu rozkładowi. Kiedy świat rozpada się na naszych oczach, a ziemia wydaje się szaleńczo improwizować pod naszymi stopami, pleciemy na nowo cenną tkankę międzyludzkich relacji i przechodzimy do działania. Jednoczymy się w nowym rytuale przejścia starając się nie zgubić na szlaku.

Łączymy się w przekonaniu, że sztuka ma moc przywoływania Chaosu do Porządku. Pleciemy tradycyjne pieśni i gesty z elementami współczesnych mediów i odwołujemy się do transformacyjnego wymiaru sztuki tańca. Otwieramy nasze serca i umysły i niby kotwice rzucamy nasze ciała na fale. W imieniu naszych społeczności kładziemy je jako mosty nad niespokojnymi wodami by zbudować bezpieczną ścieżkę i podróżą na drugą stronę uzdrowić poranioną energię naszej Ziemi. Cerujemy porwaną sieć utkaną z ludzkich relacji w nadziei, żę ochroni nas swym bezpiecznym splotem przed ciemnością. I tym odwiecznym sposobem szeptamy Słońce do powrotu.

Spektakl w języku polskim i białoruskim.


sobota, 30 listopada, g. 19.00

Uladzimir Arlou, „Order Białej Myszy”

Baśniowo-przypowieściowy „Order Białej Myszy” to eksperyment teatralny i badanie historii Białorusinów poprzez połączenie tekstu klasyka literatury białoruskiej Uladzimira Arlowa z aktualnymi tekstami współczesnego dramatu.

Fabuła tej sztuki jest przepowiednią. Balansuje między fikcją a rzeczywistością i wysyła widza w niezapomnianą podróż w świat poznania białoruskich realiów wraz z jego emocjami i doświadczeniami. To rozmowa o czasie i o sobie samym.

W centrum spektaklu znajduje się odwieczny konflikt między artystą a władzą, kwestia wyboru i uczciwości wobec samego siebie. Spektakl zadaje każdemu pytanie: jak odnaleźć się w trudnej sytuacji, kiedy granica między kompromisem a brakiem porozumienia mija? Bohater przechodzi przez próby, które mogą doprowadzić do odzyskania wolności lub akceptacji zasad.

Spirala opowieści rozkręca się, oferując nowe rozwiązania dla starych nauczek. Spektakl jest metaforyczną mapą losów Białorusi, którą każdy widz może zinterpretować na swój sposób, odnajdując w niej własne znaczenia.

Zespół: Igar Sigoŭ, Sviatlana Zielyankouskaya, Andrei Bardukhaw-Arol, Dziana Balyka
Reżyser: Uladzimir Uszakoŭ
Kompozytor: Raman Arloŭ
Scenografia: Pavel Semchanka
Producent projektu: Aliaxander Vobrazaŭ

Spektakl w języku białoruskim.

Scroll to Top