Strona główna > Buried secrets: responses to raw materials exploitation
Buried secrets: responses to raw materials exploitation
Cztery europejskie organizacje we wspólnym projekcie, który łączy artystów, ekologów i lokalne społeczności. Razem z centrum sztuk CAMPO w Gandawie (Belgia), Freies Werkstatt Theater w Kolonii (Niemcy) i stowarzyszenia Sciaena w Faro (Portugalia) zapraszamy na cykl wydarzeń pod hasłem „Buried secrets: responses to raw materials exploitation”. Podejmujemy w nim temat eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi w epoce antropocenu i związanych z tym zagrożeń.
„Out of the Blue”
Głównym punktem programu jest spektakl z centrum sztuk Campo – „Out of the Blue”. Duet artystyczny Silke Huysmans i Hannes Dereere zabierają widzów 4500 metrów w głąb Oceanu Spokojnego. Odsłaniają kulisy rozwijającej się nowej gałęzi przemysłu wydobywczego, jaką jest górnictwo głębinowe. Stawia pytania o konsekwencje nieustającej eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi. Ile jeszcze zniesie nasza planeta?
Prace Silke Huysmans i Hannes Dereere cechuje dokumentalne podejście do teatru. Pracując w oparciu o pogłębiony research, wykorzystują wywiady, badania terenowe i nagrania do tworzenia spektakli, które sytuują się pomiędzy teatrem, filmem, dziennikarstwem i nauką.
Koncentrują się na kwestiach społecznych, środowiskowych, politycznych i ekonomicznych. „Out of the Blue” to ostatnia część „górniczej trylogii”, w której podjęli temat górnictwa i przemysłu opartego na surowcach naturalnych.
Pokazy spektaklu odbędą się 30 i 31 stycznia o g. 19.00.
Shorty filmowe
Aneksem do spektaklu jest projekcja trzech filmów krótkometrażowych, które ekspansję człowieka ukazują w różnych kontekstach geopolitycznych.
• „Echa miliardów lat”, reż. Naoko Tanaka (Japonia, Niemcy), 10 minut
• „Dark Matter”, reż. Viktor Brim (Uzbekistan, Niemcy), 20 minut
• „Kris Project I: Niekończąca się opowieść o Marii, kopalni cyny, przyprawach i harimau”, reż. Au Sow-Yee, (Malezja/Tajwan), 15 minut.
Projekcje odbędą się przed spektaklem 31 stycznia o g. 17.00 oraz przed panelem dyskusyjnym 1 lutego o g. 15.00.
Panel dyskusyjny na temat strategii aktywistycznych
Podsumowaniem projektu będzie panel dyskusyjny o strategiach aktywistycznych wobec kryzysu klimatycznego z udziałem Aleksandry Litorowicz (Fundacja Puszka), Michała Zadary (teatr Centrala), Małgorzaty Kuciewicz i Simone’a De Iacobisa (grupa projektowa Centrala).
Na panel zapraszamy 1 lutego o g. 16.00.