Strona główna > OPEN CALL: rezydencje w Teatrze Komuna Warszawa kuratorowane przez Markusa Öhrna
OPEN CALL: rezydencje w Teatrze Komuna Warszawa kuratorowane przez Markusa Öhrna
Wpłynęło 99 zgłoszeń. Dziękujemy za taki odzew! Teraz do pracy bierze się jury: Zuzanna Berendt, Grzegorz Laszuk, Weronika Szczawińska i Wojtek Ziemilski.
Wyniki ogłosimy 5.03.2025.
Rezydencje artystyczne 2025
Chcesz pracować nad swoim projektem wspierany/wspierana przez jednego najważniejszych europejskich reżyserów? Oferujemy miejsce do pracy, stypendium, sesje feedbackowe, mentoring oraz spotkania z innymi uczestnikami rezydencji.
Ten program rezydencyjny nie jest nastawiony na efekt.
Jego celem jest wsparcie procesu twórczego artystów i artystek.
Spośród nadesłanych zgłoszeń jury w składzie Zuzanna Berendt, Weronika Szczawińska, Wojtek Ziemilski oraz Grzegorz Laszuk wybierze trzy artystki/artystów lub kolektywy twórcze.
Czego oczekujemy?
Nadesłania autorskiego pomysłu na spektakl / performance, który ma być rozwijany podczas rezydencji. Projekt może dotyczyć wyłącznie spektaklu, który nie był dotychczas wystawiany.
Co oferujemy?
W ramach rezydencji Teatr Komuna Warszawa zapewnia:
• stypendium w kwocie 7000 zł (brutto),
• studio do pracy twórczej z podstawowym wyposażeniem i wsparciem technicznym,
• minimum trzy indywidualne spotkania z mentorem, które mają na celu omówienie projektu i możliwego procesu pracy w ramach rezydencji,
• cztery tygodnie rezydencji w Teatrze Komuna Warszawa.
Dodatkowo rezydenci mogą skorzystać ze spotkań z wybranymi ekspertkami/ekspertami lub osobami, które chcą zaprosić do współpracy na czas trwania rezydencji.
Teatr Komuna Warszawa NIE ZAPEWNIA mieszkania na czas rezydencji w Warszawie.
Osoby zakwalifikowane zobowiązują się do obecności w Teatrze Komuna Warszawa w czasie trwania rezydencji, to jest w dniach 5-31.05.2025, a w szczególności na sesjach feedbackowych.
Nieusprawiedliwiona nieobecność na sesji/sesjach obowiązkowych jest równoznaczna z rezygnacją z udziału w rezydencji wraz z konsekwencjami finansowymi (zwrot lub niewypłacenie stypendium).
Harmonogram:
– nabór projektów: od 10.01 do 9.02.2025 r.,
– ogłoszenie wyniku naboru: 5.03.2025 r.,
– rezydencja: 5–31.05.2025 r.
Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie przez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej https://komuna.warszawa.pl/formularz-open-call-2025/
Pytanie w sprawie open calla prosimy kierować na adres: opencall@komuna.warszawa.pl
Markus Öhrn
Markus Öhrn jest artystą wizualnym, pracuje z wideo, instalacjami dźwiękowymi i performance, jednak kontekstem, w którym prezentuje swoje prace, jest głównie teatr. Zadebiutował jako reżyser teatralny w 2010 roku spektaklem „Conte d’Amour”, który od razu zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu teatralnym Impulse w Niemczech. Spektakl stał się pierwszą częścią trylogii obejmującej „We Love Africa and Africa Loves Us” (2012) oraz „Bis zum Tod” (2014). Prace te były pokazywane na festiwalach na całym świecie, m.in. w Niemczech (Theatertreffen, Theater Der Welt), Austrii (Wiener Festwochen), Francji (Festival d’Avignon), Kanadzie (Festival Transamerique w Montrealu).
Od 2015 roku Öhrn zaczął eksperymentować z formatem site-specific i serialami. Pierwszym projektem stworzonym w ten sposób była „Azdora”, w której Öhrn obsadził lokalne gospodynie domowe w blackmetalowym zespole, który występował przez dziesięć kolejnych dni. Do innych jego spektakli należy „kalendarz adwentowy” składający się z 24 sztuk wystawianych przez 24 dni w berlińskim teatrze Volksbühne w grudniu 2015 roku oraz jedenastodniowy spektakl „Wir Sind die Guten” (We’re the Good Ones), stworzony dla tego samego teatru w 2017 roku. Jego pięciogodzinna sztuka teatralna „Häusliche Gewalt” (Przemoc domowa) została zamówiona na Wiener Festwochen w 2018 roku, a jej kontynuacja w formie niemego filmu – „3 Episodes of Life” – zdobyła specjalne wyróżnienie austriackiej nagrody teatralnej Nestroy.
Ostatnie prace to m.in. „Sceny z życia małżeńskiego” w Volkstheater w Wiedniu, „Sceny z Noréna” w sztokholmskim Dramaten oraz wcześniejsza „Fobia” zrealizowana w Teatrze Nowym w Warszawie, za którą artysta otrzymał niedawno Grand Prix krakowskiego festiwalu Boska Komedia 2024.
Markus Öhrn współpracował także z Teatrem Komuna Warszawa. W 2014 roku zrealizował spektakl „Bohaterowie przyszłości” (więcej o spektaklu TU). W 2021 roku był kuratorem programu rezydencyjnego „Hello Darkness My Old Friend” (więcej o tej rezydencji TU).
Jako mentor Markus Öhrn poszukuje osób, którzy pracują z formatami na żywo – samodzielnie lub w połączeniu z innymi mediami artystycznymi – i są zainteresowani zgłębianiem konkretnego tematu za pomocą narzędzia trwałego i wieloczęściowego występu. Odrzuca łatwe odpowiedzi.