Strona główna > Rezydencje > Rezydencje archiwum > Rozum, teraz! Rezydencja z Rabihem Mroué
Rozum, teraz! Rezydencja z Rabihem Mroué
W 2024 roku mentorem rezydencji artystycznej w Teatrze Komuna Warszawa był Rabih Mroué, libański reżyser teatralny, aktor, artysta wizualny i dramaturg działający w Berlinie. Program rezydencji powstał we współpracy z Europejskim Centrum Sztuk HELLERAU oraz Goethe Institut.
Między Warszawą a Dreznem
Program rezydencyjny ROZUM, TERAZ! nie był nastawiony na efekt, ale na wsparcie procesu twórczego artystów i artystek. Do udziału zakwalifikowało się siedem osób artystycznych w otwartym naborze konkursowym: Filip Pawlak, Jack Bannerman, Krysia Bednarek, Kalina Dębska & Maria Gustowska, Maria Kvalheim, Mike Dele Dittrich Frydetzki.
Praca była podzielona na dwa etapy. W maju 2024 roku uczestnicy spotkali się w Dreźnie na sześciodniowych warsztatach zapoznawczych w Europejskim Centrum Sztuk HELLERAU. To był etap wzajemnej prezentacji projektów, feedbacku i konsultacji z mentorem, dotyczących rozwijania metodologii procesu.
Dwa miesiące później, w lipcu, rezydenci przez trzy tygodnie pracowali nad swoimi projektami w Teatrze Komuna Warszawa. Tu mieli zapewnione warunki do pracy i konsultacje z wybranymi ekspertami i ekspertkami, m.in. Gosią Wdowik czy Wojtkiem Ziemilskim.
Rezydencję zakończyły pokazy warsztatowe we wrześniu.
Europejskie Centrum Sztuk HELLERAU
Europejskie Centrum Sztuk HELLERAU jest jednym z najważniejszych ośrodków dotyczących sztuki współczesnej w Niemczech oraz Europie. Wybudowane zostało w 1911 jako teatr oraz muzyczna instytucja edukacyjna zostało przekształcone w laboratorium artystycznej współczesności. Hellerau działa jako interdyscyplinarny dom produkcyjny oraz miejsce rezydencji w ramach form tańca, muzyki, teatru, performance’u, sztuk mediów oraz sztuk wizualnych.
Rabih Mroué
Libański reżyser teatralny, aktor, artysta wizualny i dramaturg działający w Berlinie. Jest jednym z redaktorów magazynu The Drama Review (Nowy Jork) oraz współzałożycielem Beirut Art Center. Był członkiem w Międzynarodowego Centrum Badań “Interweaving Performance Cultures” w berlińskim Freie Universität w latach 2013-2014. Był także współpracującym dyrektorem teatralnym w Münchner Kammerspiele w latach 2015-2019.
Rabih Mroué należy obecnie do najciekawszych artystów performatywnych działających na styku teatru i sztuk wizualnych. W swoich pracach podejmuje tematy polityczne – takie jak wojna domowa w Libanie i obecny kryzys gospodarczy, Arabska Wiosna czy dyktatura w Syrii – ale o geopolityce opowiada przez pryzmat osobistych doświadczeń i historii jej uczestników.
Do najważniejszych jego prac należy, prezentowana rok temu w nowojorskim MoMA, „Pixelated Revolution”. Artysta wykorzystał w niej nagrania z telefonów komórkowych syryjskich demonstrantów w 2011 roku.