Strona główna > Rezydencje > Rezydencje archiwum > TOUGH LOVE / TRUDNA MIŁOŚĆ. Kuratorka: Anna Smolar
TOUGH LOVE / TRUDNA MIŁOŚĆ. Kuratorka: Anna Smolar
W 2022 roku kuratorką rezydencji była reżyserka Anna Smolar. Temat przewodni programu rezydencyjnego: trudna miłość. Pojęcie twardej miłości, stosowane w psychologii najczęściej w kontekście uzależnień i współuzależnień, może stać się kluczem do badania szerzej pojętych zależności, które są naturalne w każdej społeczności. W ramach sezonu powstało siedem spektakli, które dotykały różnorodnych aspektów tej relacji: od osobistych uwikłań rodzinnych (DDA, miłość rodzicielska), jak w spektaklach przygotowanych przez najmłodszych twórców sezonu (Ciężkowska/Dragun, Horbów/Pawelczyk/Wydrowska), poprzez odnajdywanie własnej tożsamości grupy wykluczonej ze względu na niepełnosprawność (Daniel Kotowski, Justyna Wielgus), opis skomplikowanej sytuacji kobiet pracujących w policji (spektakl Anny Smolar), po rozważania o roli przemocy systemach politycznych (Grzegorz Laszuk, Michał Kmiecik).
IDIOM: TOUGH LOVE
Co widzisz i co czujesz, kiedy wypowiadasz na głos słowa „twarda miłość”?
Co to pierwsze skojarzenie mówi o Tobie, Twojej historii i pamięci?
Co opowiada o nas, ludziach stojących na scenie, zasiadających na widowni?
Czy potrafimy razem poszukać definicji twardej miłości?
W jaką stronę nas popchnie ta definicja?
Skoro w rozumieniu współczesności potrzebujemy nowych obrazów, nowych pojęć i nowych historii, może warto zaczerpnąć słownictwo z jednej dziedziny i przyłożyć je do innych obszarów rzeczywistości? A może w badaniu i dekonstruowaniu otaczającego świata przydadzą nam się dziwne hasła?
Słownik oksfordzki definiuje twardą miłość jako „dbanie o dobro osoby, szczególnie osoby uzależnionej, dziecka lub przestępcy, poprzez narzucanie jej określonych ograniczeń lub wymaganie od niej wzięcia odpowiedzialności za swoje czyny”. Pojęcie twardej miłości, rzeczywiście stosowane w psychologii najczęściej w kontekście uzależnień i współuzależnień, może stać się kluczem do badania szerzej pojętych zależności.
Twarda miłość jako sprawdzian?
Zasada społeczna? Poznawanie siebie wobec świata? Jako badanie bliskości, badanie dystansu? Jako przyglądanie się na nowo swojemu ciału, przyglądanie się relacjom, w domu, w pracy, na ulicy.
Premiery w ramach programu rezydencyjnego „Tough Love/Twarda miłość”:
Oficerki. O policji. Fantazja oparta na faktach, reżyseria Anna Smolar
Rytuał miłosny, reżyseria Daniel Kotowski
Jak zmusić ludzi do szczęścia, reżyseria Michał Kmiecik, Grzegorz Laszuk
Ostatni raz, kiedy moi rodzice byli w Komunie Warszawa, reżyseria Olga Ciężkowska, Adam Dragun
O czym tu gadać, jeśli nie ma o czym mowić, reżyseria Łukasz Horbów, Karolina Pawelczyk, Bożna Wydrowska
Co się stało z nogą Sarah Bernhardt, reżyseria Justyna Wielgus
JaWa, reżyseria Turkowski & Nowacka
Anna Smolar
Reżyserka, absolwentka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Paryskim Sorbonie. Wyreżyserowała m.in. spektakle: Pinokio (2014), Henrietta Lacks (2017), Erazm (2021) w Nowym Teatrze, Aktorów żydowskich (2015) w Teatrze Żydowskim, Dybuka (2015) w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, Kopciuszka (2017) i Halkę (2021) w Narodowym Starym Teatrze, Koniec z Eddym (2020) w Teatrze Studio. Laureatka Paszportu Polityki 2016.
Przejdź do:
Podstrona
Podstrona
Podstrona