Amoroso / występ gościnny

reżyseria: Janusz Orlik, Teatr Klucz im. Wojciecha Deneki


Bilety: 40 / 41 / 50 zł

Ważne: sugerowany wiek: 14+; W spektaklu pojawia się głośniejsza muzyka i intensywne, zmienne światło; bilet wstępu dla osoby z niepełnosprawnością + osoba asystująca: 41 zł / spektakl dostępny dla Głuchych i osób słabosłyszących (zintegrowana interpretacja w PJM)

  • Amoroso / występ gościnny 14.05.2025, 19:00-20:00

    Kup bilet

„Staraj się zatem serce własne odrywać od umiłowania tego, co widzialne, a samego siebie ku temu, co niewidzialne, kieruj”
Tomasz à Kempis

Teatr Klucz to jeden z niewielu w Polsce zespołów teatralnych współtworzony przez artystów i artystki z niepełnosprawnościami, którzy mimo braku formalnego wykształcenia kierunkowego osiągnęli wysoki poziom profesjonalizacji. W AMOROSO zespół przygląda się miłości – różnym jej formom i przejawom, ale też związanym z nią radościom, cierpieniu czy rozczarowaniom. 

Szczery i intymny spektakl, w którym artyści i artystki opowiadają historię miłości w jej różnych formach. Robią to bezustannie, z oddaniem i bez wyrzutów sumienia. Do końca. Bez końca.
AMOROSO jest dla kochających i kochanych, dla szczęśliwych i spełnionych. Dla zagubionych i porzuconych. Ta prowokująca do myślenia produkcja zadaje pytania. Co tak naprawdę miłość oznacza dla Ciebie? Czy kochasz szczerze? Czy w ogóle chcesz kochać? Co jesteś w stanie poświęcić dla miłości?
Na scenie zobaczymy spektrum ludzkich stanów emocjonalnych i zachowań odzwierciedlających różne oblicza miłości.
Poetycki, oniryczny, niespieszny spektakl łączący różne środki ekspresji scenicznej, ze szczególnym uwzględnieniem tańca, ruchu scenicznego i improwizacji.

Niewielkie partie tekstu mówionego tłumaczone są na polski język migowy.

Choreografia „Amoroso” powstała w wyniku wspólnej pracy zespołu Teatru Klucz i jego opiekuna artystycznego, Janusza Orlika.

Jak pisze Monika Świerkosz w „Didaskaliach”:
„AMOROSO nie jest spektaklem podejmującym ważną społecznie, choć ciągle tabuizowaną i trywializowaną, kwestię prawa osób niepełnosprawnych do miłości i przyjaźni, tworzenia związków, rodzicielstwa, seksu, intymności. Janusz Orlik z zespołem nie uprawiają teatru społecznego. Reżyser podejmuje temat miłości jak artysta pracujący z artystami, przetwarzając go na wypracowany wspólnie (poprzez ciało, słowo, muzykę, ruch) język sztuki. Niepełnosprawność nie jest tu różnicą, która podlega zatuszowaniu czy uwypukleniu, wydaje się po prostu częścią narzędzia artystycznego, którym dysponują i z którym pracują aktorzy. Nie jest zresztą czymś przypisanym jedynie twórcom – dzięki konsekwentnym i wielowymiarowym działaniom na rzecz dostępności w poznańskim Centrum Kultury Zamek, osoby z niepełnosprawnościami są również zaprojektowani jako odbiorcy i odbiorczynie tej sztuki”.

Zdjęcia

M. Kaczyński

Zespół

reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne: Janusz Orlik
choreografia: Janusz Orlik z zespołem
asystent reżysera: Antek Kurjata
obsada: Mariusz Józefiak, Jarosław Kubiak, Antek Kurjata, Daniel Laskowski, Lidia Piskorska, Piotr Roszak, Karol Solski, Magdalena Szalbierz, Arkadiusz Żmijewski
interpretacja w PJM: Karina Akseńczuk
kostiumy: Agnieszka Ostrowska
reżyseria świateł: Arkadiusz Kuczyński, Janusz Orlik
produkcja: Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu
premiera: 28.11.2024

Biogramy

Teatr Klucz to jeden z niewielu w Polsce zespołów teatralnych złożony z artystów/ek z niepełnosprawnościami, którzy mimo braku formalnego wykształcenia kierunkowego osiągnęli wysoki poziom profesjonalizacji. Wcześniejszy
spektakl grupy, „Tranquillo”, otrzymał główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”!
Artyści/stki Teatru Klucz są uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” prowadzonego przez Stowarzyszenie Na Tak. Ich przygoda z teatrem zaczęła się w 2006 roku, od warsztatów teatralnych prowadzonych przez terapeutkę Hannę Rynowiecką i aktora Wojciecha Denekę. Od ośmiu lat grupa pracuje w Centrum Kultury ZAMEK. W 2021 roku opiekę artystyczną nad nią objął Janusz Orlik, tancerz, choreograf i pedagog tańca, do zespołu dołączył także zawodowy performer, Antek Kurjata.

Współfinansowanie

Wydarzenie prezentowane we współpracy z Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Spektakl „Amoroso” powstał w CK ZAMEK w roku 2023, w ramach projektu Europe Beyond Access, dzięki grantowi z programu Kreatywna Europa.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Działalność Teatru Komuna Warszawa dofinansowana jest przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.

projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa
Scroll to Top