Dwaj mężczyźni stoją na przeciwko siebie. Stoją w środku pola wyznaczonego przez różowy prostokąt, zawieszony na poziomie ich szyj. Przestrzeń jest biała, na ścianie są białe kafelki.

An Ongoing Song

reżyseria: Szymon Adamczak (gościnnie)


Zastanawiałem się nad sposobem wyrażenia nieważkości tego duetu. Nad fantomowym bólem, który czułem w otwartych ranach tych, którzy byli przede mną, i w testamencie tych, którzy mi go zapiszą. Z myślą o nich hodowałem kwiaty w butelkach po lekach. Zrozumiałem, że wirus jest przerażająco świetnym performerem. Całkowita liczba zarażonych na całym świecie jest porównywalna do populacji kraju, z którego pochodzę. I to jest tragedia.

„An Ongoing Song” to performance wyrosły z cielesnego i wizualnego imaginarium. Przybiera formę duetu, żeby wyobrazić sceniczną relację ciała i jego komórek do niewykrywalnego ludzkiego wirusa niedoboru odporności zamieszkującego jego krew. Poprzez performatywne gesty, akrobatykę, poezję i obiekty wykonane z lateksu oraz drewna, Szymon Adamczak i Billy Mullaney w roli wirusa żonglują kompleksowością ludzkich relacji, podejmowaniem ryzyka, pożądaniem, współzależnością, odpowiedzialnością, utratą niewinności, czarnym humorem i tkliwością.

 

Spektaklowi towarzyszy wybór tekstów wydany w formie artystycznego zina.

Research do projektu został zrealizowany podczas wizyty studyjnej w Visual AIDS Foundation w Nowym Jorku, dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza

 

holenderska premiera: 10 września 2019, Amsterdam Fringe Festival
polska premiera: 2 października 2019, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy

Zdjęcia

Thomas Lenden

Zespół

Obsada: Szymon Adamczak, Billy Mullaney 
Scenografia i przestrzeń: Paweł Szubert
Dramaturgia i muzyka: Panna Adorjáni 
Kostiumy: Stefan Vella 
Plakat: Michał Loba
Advisors: Manolis Tsipos, Zhana Ivanova
Mentor: Jeroen Fabius
Współpraca: Ahmed El-Gendy, Olga Drygas

Biogram

Szymon Adamczak (ur. 1991) to artysta zajmujący się teatrem, dramaturgią i słowem pisanym. Pracował jako dramaturg Narodowego Starego Teatru w Krakowie i współtworzył z Magdą Szpecht nagradzane przedstawienia „Delfin, który mnie kochał” i „Schubert”. Podczas studiów w DAS Theatre w Amsterdamie zaczął rozwijać praktykę artystyczną usytuowaną w kontekście społecznego, kulturowego i artystycznego dziedzictwa związanego z tematyką HIV/AIDS. W tej auto-fikcyjnej pracy zadaje pytanie sobie i widzom, w jaki sposób i czy w ogóle możemy żyć w harmonii z wirusami. „An Ongoing Song” eksploruje materialność współczesnego doświadczenia życia z HIV i oferuje przestrzeń do refleksji nad doświadczeniem choroby oraz nad momentami na nowo definiującymi nasze życia.

Współfinansowanie

Trasa spektaklu została dofinansowana w ramach programu mobilności I-Portunus.

Scroll to Top