Mężczyzna w niebieskiej bluzie leży na podłodze. Na jego brzuchu leży kontroler audio. Ręce ma rozłożone nad głową, w prawej dłoni trzyma różnokolorowe kable.

MONOLOG WEWNĘTRZNY

reżyseria: Wojtek Ziemilski


Czas trwania: 55 min

Bilety: 40 zł / 50 zł

Ważne: przez cały czas trwania spektaklu, widzowie słuchają monologu przez słuchawki nauszne

„Leżę na scenie i rozmawiam ze swoim jelitem. Przykładam mikrofon do brzucha i nasłuchuję, co «mówi do mnie» moja mikrobiota. Próbuję zrozumieć, jak możemy się dogadać. A jednocześnie niekoniecznie wierzę, że ktoś mi odpowiada. Waham się między antropomorfizacją bakterii a obawą, że to kompletnie bez sensu. Choć kiedy mówię do tego, co jest w moich jelitach, nie zwracam się do abstrakcji – do boga, duszy czy samopoczucia. Mówię do bardzo konkretnej grupy żywych istot, z której każda ma swój charakter, swoje preferencje i potrzeby, każda istotnie wpływa na moje funkcjonowanie. Warto z nimi negocjować. Szkoda tylko, że nie ma żadnych, znanych nam, ludzkich sposobów na skuteczną komunikację.”

Punktem wyjścia najnowszego spektaklu Wojtka Ziemilskiego była choroba, z którą reżyser zmaga się od ośmiu lat. Uciążliwa, trudna do opanowania, niemożliwa do wyleczenia. Kolejne kuracje nie przynosiły poprawy, lekarze rozkładali ręce, alternatywne metody zawodziły. Aż w końcu pojawiła się nadzieja: jeden z globalnych koncernów farmaceutycznych wypuścił na rynek nowy lek. Nie do końca bezpieczny – ale obiecujący.

Tylko że wzruszająca opowieść o chorobie byłaby za prosta. Zamiast tego, Ziemilski przygląda się absurdowi swojej kondycji, testuje granice własnej wyobraźni i śmieje się z romantyzowania. Nie wiadomo, kiedy proces, którego doświadczają widzowie, jest poważną konfrontacją z własną ułomnością, a kiedy staje się parodią.

Zdjęcia

Pat Mic

Zespół

Tekst, reżyseria, wykonanie: Wojtek Ziemilski
Research, współpraca dramaturgiczna: Jowita Mazurkiewicz
Research, devising: Sean Palmer
Dźwięk: Jacek Mazurkiewicz
Produkcja: Olga Kozińska
Kurator: Tomasz Plata

Konsultacje naukowe: prof. dr hab. n. med. Piotr Albrecht, dr Nicolas Gold
Podziękowania: Sodja Lotker, Lea Kukovičič, Janek Turkowski, Dorota Głażewska-Ziemilska, Paweł Ziemilski, Marcin Kosakowski, Michał Libera, Asa Horvitz, lekarki i lekarze Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA

Bibliografia do spektaklu: www.komuna.warszawa.pl/monolog-bibliografia

Biogramy

Wojtek Ziemilski – performer, reżyser, artysta multimedialny. Współpracuje z Komuną Warszawa od 2010 roku. Jego teatr wymyka się klasyfikacjom. Artysta działa w obszarze sztuk performatywnych, na styku prawdy i fikcji. Łączy elementy teatru dokumentalnego, performansu, instalacji multimedialnych. Poza Komuną Warszawa realizował projekty m.in. w Nowym Teatrze i Teatrze Studio, brał udział w najważniejszych festiwalach sztuk performatywnych w Polsce i na świecie.

Jacek Mazurkiewicz – kontrabasista, jazzman, kompozytor i performer. Jego muzyka to kombinacja przetworzonego dźwięku kontrabasu, syntezatorowych pejzaży, sampli i dźwiękowych pętli oraz nagrań terenowych. Współpracował m.in. z Mikołajem Trzaską, Tomaszem Dąbrowskim, z altowiolistą Patrykiem Zakrockim współtworzył performatywne słuchowiska o percepcji dźwięku – Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego. Tworzy trio z perkusistą Jackiem Buhlem i trębaczem Wojciechem Jachną.
Jest również autorem muzyki do spektakli, a ostatnio zajmował się niezwykłym projektem muzyczno-naukowym „BioFoNIA” – dzięki badaniom przeprowadzonym na UMCS w Lublinie skalibrował kontrolery tak, by przetwarzać na dźwięki zmiany prądu w roślinach. W ramach projektu koncertuje z muchołówkami i wątrobowcami.

Sean Palmer – aktor, kompozytor, reżyser i lektor. W 2010 założył Chór Eksperymentalny GRE BADANIE, z którym koncertował w Polsce, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. W latach 2014–19 był rezydentem, kompozytorem i dyrygentem Chóru POLIN. Od 2010 do dziś regularnie bierze udział w Erze Schaeffera jako wokalista i aktor. Od 2016 specjalizuje się w przedstawieniach i projektach artystycznych dla młodych odbiorców. Założył grupę teatralną Pig in a Wig, która zagrała ponad sto spektakli. Członek corocznego międzynarodowego projektu edukacyjnego The Sound in the Silence – jego celem jest umożliwienie nastolatkom obcowania z historią współczesną w miejscu, w którym odbyły się konkretne wydarzenia, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej w Europie. Obecnie razem z Dagną Sadkowską prowadzi Młodą Orkiestrę Nowego Teatru w Warszawie.

Sean jest profesjonalnym aktorem głosowym. Jako wokalista występuje z The White Kites oraz William’s Things.

Współfinansowanie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa

„Monolog wewnętrzny” był pierwszą z premier cyklu performatywnego Komuny Warszawa „Rozum TERAZ”, dofinansowanogo ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.

Pokaz w Brukseli 18.04.2025 w ramach Festiwalu Trouble dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Scroll to Top