
Out of the Blue
Spektakl centrum sztuk CAMPO w Gandawie, w ramach projektu "Buried Secrets: Responses to Raw Materials Exploitation"
Czas trwania: 60 minut
Bilety: 40 zł / 50 zł
Ważne: Spektakl w języku angielskim, z polskimi napisami
Cztery europejskie organizacje we wspólnym projekcie, który łączy artystów, ekologów i lokalne społeczności. Razem z centrum sztuk CAMPO w Gandawie (Belgia), Freies Werkstatt Theater w Kolonii (Niemcy) i stowarzyszenia Sciaena w Faro (Portugalia) zapraszamy na cykl wydarzeń pod hasłem „Buried Secrets: Responses to Raw Materials Exploitation”. Podejmujemy w nim temat eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi w epoce antropocenu i związanych z tym zagrożeń.
Głównym punktem programu jest spektakl z centrum sztuk Campo – „Out of the Blue”. Duet belgijskich artystów – Silke Huysmans i Hannes Dereere – zabiera widzów 4500 metrów w głąb oceanu, tam, gdzie trwają poszukiwania złóż drogocennych metali. Wiosną 2021 roku na odległych wodach Pacyfiku pojawiły się trzy statki. Pierwszy należał do belgijskiej firmy Deme-Gsr, która eksploruje dno w poszukiwaniu zasobów naturalnych. Druga załoga składała się z międzynarodowego zespołu biologów i geologów, którzy przyglądali się tej operacji. Trzeci statek to osławiony „Rainbow Warrior”, należący do aktywistów Greenpeace, którzy protestują przeciwko nadmiernej eksploatacji Ziemi.
Ze swojego mieszkanka w Brukseli Silke i Hannes łączyli się z trzema statkami przez satelitę. Rozmowy, które artyści prowadzili z załogami, ukazują zjawisko, jakim jest górnictwo głębinowe, w różnych kontekstach. Trzy statki reprezentują w spektaklu przemysł, naukę i aktywizm.
„Out of the Blue” jest próbą uchwycenia szczególnego momentu w historii planety. Jak głęboko możemy się w nią wwiercać dla zysku i do czego właściwie chcemy się, jako gatunek ludzki, dokopać? Czym ryzykujemy i z jakimi wyzwaniami się mierzymy? Jakie jeszcze mamy możliwości? Jakie jeszcze mamy możliwości?
Godzinę przed pokazami zapraszamy na projekcję trzech filmów krótkometrażowych, które ekspansję człowieka na Ziemi ukazują w różnych kontekstach geopolitycznych:
•
„Echa miliardów lat”, reż. Naoko Tanaka (Japonia, Niemcy), 10 minut
Esej filmowy Naoko Tanaki oparty na rysunkach z podróży artystki do skażonej strefy Fukushimy przekształca prawdziwe spotkania w magiczne narracje.
• „Dark Matter”, reż. Viktor Brim (Uzbekistan, Niemcy), 20 minut
Kamera u Viktora Brima rejestruje apokaliptyczne obrazy, dokumentując miejsca minionego i trwającego procesu wydobycia surowców naturalnych. „Dark Matter” rozpoczyna się od mglistych pejzaży z zakładami przemysłowymi, a kończy w otchłani kopalni diamentów Mirny w Jakucji na Syberii.
• „Kris Project I: Niekończąca się opowieść o Marii, kopalni cyny, przyprawach i harimau”, reż. Au Sow-Yee, (Malezja/Tajwan), 15 minut
W XIX wieku brytyjscy kolonizatorzy rekrutowali chińskich i hinduskich robotników do Malajów Brytyjskich w celu wydobywania surowców naturalnych. Kierując się zasadami rasistowskiej polityki „dziel i rządź”, doprowadzali do brutalnych konfliktów, których ślady i konsekwencje widoczne są do dziś. „Kris’s project I” dekonstruuje »kulturową podmiotowość« Malezji w jej wewnętrznej i zewnętrznej historii kolonialnej. „Pseudo-dokument” Au Sow-Yee’a oddziela dźwięk od obrazu, zakłóca czas i przestrzeń oraz wykorzystuje materiały archiwalne do przełamania linearnych narracji historycznych.
Zespół
Koncepcja i reżyseria: Silke Huysmans i Hannes Dereere
Dramaturgia: Dries Douibi
Outside eye: Pol Heyvaert
Dźwięk: Lieven Dousselaere
Produkcja: CAMPO (Belgia)
Biogramy
Silke Huysmans i Hannes Dereere to duet znany z dokumentalnego podejścia do teatru. Pracując w oparciu o pogłębiony research, wykorzystują wywiady, badania terenowe i nagrania do tworzenia spektakli, które sytuują się pomiędzy teatrem, filmem, dziennikarstwem i nauką.
Ich praca koncentruje się na kwestiach społecznych, środowiskowych, politycznych i ekonomicznych.
„Out of the Blue” to ostatnia część „trylogii górniczej”, którą realizowali od 2016 roku. Otwierał ją film „Mining Stories”, w którym Silke i Hannes odwiedzają rodzinne miasto Silke w Brazylii. Zdewastowane przez zawalenie się tamy w 2015 roku, co spowodowało zalanie okolicy toksycznymi odpadami górniczymi. Była to jedna z największych katastrof ekologicznych w najnowszej historii Brazylii. W drugiej pracy – „Pleasant Island” (2019) – historia Nauru, najmniejszej republiki na świecie, odzwierciedlała trwały wpływ kolonizacji, kapitalizmu i wyczerpującego wydobycia. Premiera „Out of the Blue” odbyła się w 2022 roku.
Obecnie duet pracuje nad nowym spektaklem, którego premiera zaplanowana jest na 2026 rok.
Współfinansowanie

Perform Europe to wspierany przez Unię Europejską program finansowania dla europejskiego sektora sztuk performatywnych. Jego celem jest ułatwianie międzynarodowych kontaktów i kładzie nacisk na praktyki zakorzenione w zrównoważonym rozwoju i inkluzywności, dążąc do przekształcenia sektora sztuk performatywnych i zapewnienia zrównoważonej dystrybucji na całym kontynencie.
Perform Europe jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa i realizowany przez konsorcjum sześciu organizacji: IETM – International network for contemporary performing arts, European Festivals Association (EFA), Circostrada, European Dance Development Network, Pearle * – Live Performance Europe oraz IDEA Consult.

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.