Dwie osoby siedzą przy biurku. Przed nimi wyświetlają się projekcje - nagrania z konferencji 26th international seabed authority

Out of the Blue

Spektakl centrum sztuk CAMPO w Gandawie, w ramach projektu "Buried Secrets: Responses to Raw Materials Exploitation"


Czas trwania: 60 minut

Bilety: 40 zł / 50 zł

Ważne: Spektakl w języku angielskim, z polskimi napisami

Cztery europejskie organizacje we wspólnym projekcie, który łączy artystów, ekologów i lokalne społeczności. Razem z centrum sztuk CAMPO w Gandawie (Belgia), Freies Werkstatt Theater w Kolonii (Niemcy) i stowarzyszenia Sciaena w Faro (Portugalia) zapraszamy na cykl wydarzeń pod hasłem „Buried Secrets: Responses to Raw Materials Exploitation”. Podejmujemy w nim temat eksploatacji zasobów naturalnych Ziemi w epoce antropocenu i związanych z tym zagrożeń.

Głównym punktem programu jest spektakl z centrum sztuk Campo – „Out of the Blue”. Duet belgijskich artystów – Silke Huysmans i Hannes Dereere – zabiera widzów 4500 metrów w głąb oceanu, tam, gdzie trwają poszukiwania złóż drogocennych metali. Wiosną 2021 roku na odległych wodach Pacyfiku pojawiły się trzy statki. Pierwszy należał do belgijskiej firmy Deme-Gsr, która eksploruje dno w poszukiwaniu zasobów naturalnych. Druga załoga składała się z międzynarodowego zespołu biologów i geologów, którzy przyglądali się tej operacji. Trzeci statek to osławiony „Rainbow Warrior”, należący do aktywistów Greenpeace, którzy protestują przeciwko nadmiernej eksploatacji Ziemi.
Ze swojego mieszkanka w Brukseli Silke i Hannes łączyli się z trzema statkami przez satelitę. Rozmowy, które artyści prowadzili z załogami, ukazują zjawisko, jakim jest górnictwo głębinowe, w różnych kontekstach. Trzy statki reprezentują w spektaklu przemysł, naukę i aktywizm.
„Out of the Blue” jest próbą uchwycenia szczególnego momentu w historii planety. Jak głęboko możemy się w nią wwiercać dla zysku i do czego właściwie chcemy się, jako gatunek ludzki, dokopać? Czym ryzykujemy i z jakimi wyzwaniami się mierzymy? Jakie jeszcze mamy możliwości? Jakie jeszcze mamy możliwości?

Godzinę przed pokazami zapraszamy na projekcję trzech filmów krótkometrażowych, które ekspansję człowieka na Ziemi ukazują w różnych kontekstach geopolitycznych:

•
„Echa miliardów lat”, reż. Naoko Tanaka (Japonia, Niemcy), 10 minut
Esej filmowy Naoko Tanaki oparty na rysunkach z podróży artystki do skażonej strefy Fukushimy przekształca prawdziwe spotkania w magiczne narracje.

„Dark Matter”, reż. Viktor Brim (Uzbekistan, Niemcy), 20 minut
Kamera u Viktora Brima rejestruje apokaliptyczne obrazy, dokumentując miejsca minionego i trwającego procesu wydobycia surowców naturalnych. „Dark Matter” rozpoczyna się od mglistych pejzaży z zakładami przemysłowymi, a kończy w otchłani kopalni diamentów Mirny w Jakucji na Syberii.

„Kris Project I: Niekończąca się opowieść o Marii, kopalni cyny, przyprawach i harimau”, reż. Au Sow-Yee, (Malezja/Tajwan), 15 minut
W XIX wieku brytyjscy kolonizatorzy rekrutowali chińskich i hinduskich robotników do Malajów Brytyjskich w celu wydobywania surowców naturalnych. Kierując się zasadami rasistowskiej polityki „dziel i rządź”, doprowadzali do brutalnych konfliktów, których ślady i konsekwencje widoczne są do dziś. „Kris’s project I” dekonstruuje »kulturową podmiotowość« Malezji w jej wewnętrznej i zewnętrznej historii kolonialnej. „Pseudo-dokument” Au Sow-Yee’a oddziela dźwięk od obrazu, zakłóca czas i przestrzeń oraz wykorzystuje materiały archiwalne do przełamania linearnych narracji historycznych.

Zdjęcia

Loes Geuens

Zespół

Koncepcja i reżyseria: Silke Huysmans i Hannes Dereere
Dramaturgia: Dries Douibi
Outside eye: Pol Heyvaert
Dźwięk: Lieven Dousselaere
Produkcja: CAMPO (Belgia)

Biogramy

Silke Huysmans i Hannes Dereere to duet znany z dokumentalnego podejścia do teatru. Pracując w oparciu o pogłębiony research, wykorzystują wywiady, badania terenowe i nagrania do tworzenia spektakli, które sytuują się pomiędzy teatrem, filmem, dziennikarstwem i nauką.

Ich praca koncentruje się na kwestiach społecznych, środowiskowych, politycznych i ekonomicznych.
„Out of the Blue” to ostatnia część „trylogii górniczej”, którą realizowali od 2016 roku.  Otwierał ją film „Mining Stories”, w którym Silke i Hannes odwiedzają rodzinne miasto Silke w Brazylii. Zdewastowane przez zawalenie się tamy w 2015 roku, co spowodowało zalanie okolicy toksycznymi odpadami górniczymi. Była to jedna z największych katastrof ekologicznych w najnowszej historii Brazylii. W drugiej pracy – „Pleasant Island” (2019) – historia Nauru, najmniejszej republiki na świecie, odzwierciedlała trwały wpływ kolonizacji, kapitalizmu i wyczerpującego wydobycia. Premiera „Out of the Blue” odbyła się w 2022 roku.

Obecnie duet pracuje nad nowym spektaklem, którego premiera zaplanowana jest na 2026 rok.

Współfinansowanie

Perform Europe. Co-funded by the European Union

Perform Europe to wspierany przez Unię Europejską program finansowania dla europejskiego sektora sztuk performatywnych. Jego celem jest ułatwianie międzynarodowych kontaktów i kładzie nacisk na praktyki zakorzenione w zrównoważonym rozwoju i inkluzywności, dążąc do przekształcenia sektora sztuk performatywnych i zapewnienia zrównoważonej dystrybucji na całym kontynencie.
Perform Europe jest współfinansowany przez program Unii Europejskiej Kreatywna Europa i realizowany przez konsorcjum sześciu organizacji: IETM – International network for contemporary performing arts, European Festivals Association (EFA), Circostrada, European Dance Development Network, Pearle * – Live Performance Europe oraz IDEA Consult.

projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.

Scroll to Top