Po prostu to kameralny koncert na dwóch aktorów, na podstawie dramatu autorstwa Piotra Wawra seniora, w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. Punktem wyjścia dla tekstu, w oryginalny sposób przetwarzającego formułę dokumentalną, są autobiograficzne doświadczenia. Autor sięga do lat osiemdziesiątych XX wieku i wydarzeń związanych ze śmiercią żony. Opowieść, którą uruchamia tragiczny w skutkach błąd lekarski, dotyczy nie tylko przeżyć osobistych, ale staje się poruszającym zapisem instytucjonalnego porzucenia, etycznego krachu struktur medycznych i społecznej wrażliwości. Kwestie te, pomimo upływu lat, brzmią niepokojąco aktualnie, a głos autora zaskakuje gorzkim humorem. Spektakl zrealizowany na podstawie dramatu, eksponuje nie tylko historię, ale staje się opowieścią o pamięci i jej mechanizmach, o tym, w jaki sposób budujemy narrację swojego życia, powołujemy się w opowieści – tym razem na własnych zasadach. Skrajnie autobiograficzna treść staje się podstawą empatycznego porozumienia z widownią, sprawy prywatne i publiczne przecinają się, a dokumentalna historia zostaje zderzona z innowacyjnymi i minimalistycznymi środkami teatralnymi.
W zespole spektaklu są Piotr Wawer senior, ważna postać warszawskiej sceny teatru niezawodowego; Łukasz Stawarczyk, jeden z najbardziej wyrazistych aktorów swojego pokolenia, związany m.in. z niemieckim kainkollektiv; Marta Szypulska, oryginalna artystka wizualna młodego pokolenia, oraz reżyserka Weronika Szczawińska, dwukrotnie nominowana do nagrody Paszport Polityki w dziedzinie teatr.
Spektakl jest pierwszą produkcją Instytutu Sztuk Performatywnych w nowej odsłonie. ISP stawia sobie za cel stworzenie przestrzeni dla artystycznej pracy, która pozostaje wolna od instytucjonalnej przemocy i rozwija praktyki zero waste w sferze kultury. Działa w obszarze interdyscyplinarnym i międzynarodowym. Kolejne produkcje realizowane obecnie przez ISP to przedstawienie Anny Smolar i Michała Buszewicza w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym w Wilnie (premiera w grudniu 2019 w Wilnie) oraz nowy spektakl Rabih Mroué i Liny Majdalanie przygotowywany we współpracy z Martą Keil i Grzegorzem Reske (premiera w marcu 2020 w Lipsku). Za obecną koncepcją Instytutu stoją Michał Buszewicz, Marta Keil, Anna Smolar, Weronika Szczawińska, Piotr Wawer junior.
Zespół
Tekst: Piotr Wawer senior Reżyseria i adaptacja: Weronika Szczawińska Koncepcja: Weronika Szczawińska, Łukasz Stawarczyk, Piotr Wawer sr Kostiumy i przestrzeń: Marta Szypulska Występują: Łukasz Stawarczyk, Piotr Wawer sr Produkcja: Katarzyna Koślacz, Instytut Sztuk Performatywnych
Współfinansowanie
Projekt został dofinansowany ze środków m. st. Warszawa