
Scena przyszłości. Teatr jako wehikuł społeczno-ekologicznej transformacji
Maciej Siuda / Gosia Wdowik / Rafał Dominik
Bilety: wstęp wolny
Jaka powinna być „scena przyszłości” w trzecim dziesięcioleciu XXI wieku? Jaka architektura teatralna odpowiada na wyzwania przyszłości zagrożonej katastrofą klimatyczną, kolejnymi falami migracji, nadziejami i obawami jakie niosą nowe technologie i sztuczna inteligencja?
Zamiast korporacyjnych wizualizacji i sprzedażowych makiet multidyscyplinarny dream team Dominik–Siuda–Wdowik przygotowuje… grę komputerową!
W hyperpopowej estetyce japońskich gier narracyjnych pokażą projekt przebudowy obecnej siedziby Teatru Komuna Warszawa – z soc-modernistycznej szkoły „tysiąclatki” w tętniące życiem ekologiczne centrum progresywnej sztuki, tańca, muzyki i aktywistycznego miejskiego sąsiedztwa. To sceneria dla zwariowanych przygód wschodzącej gwiazdy polskiej sztuki performatywnej.
To trzeba zobaczyć! W to trzeba zagrać!
„Zbieraj jabłka mocy razem z nami!”
Po projekcji odbyło się spotkanie z udziałem Gosi Wdowik, Macieja Siudy, Macieja Czeredysa, Artura Celińskiego, redaktora naczelnego miesięcznika „Architektura-Murator” oraz Grzegorza Laszuka. Spotkanie poprowadziła Bogna Świątkowska.
Plan przebudowy jest elementem idei stworzenia otwartego i przyjaznego dla wszystkich mieszkańców miejsca: Kwartału społeczno-kulturalnego Emilii Plater 29-31 – zielonej enklawy w centrum stolicy, łączącej progresywne działania artystyczne i aktywności ekologiczno-sąsiedzkie.
Za projekt Kwartału społeczno-kulturalnego Emilii Plater 29-31 otrzymaliśmy w tym roku Nagrodę Mieszkańców w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta m.st. Warszawy.
Zespół
Reżyseria, scenariusz: Gosia Wdowik
Wideo: Rafał Dominik
Projekt architektoniczny: Maciej Siuda
Ścieżka dźwiękowa: Bartek Rączkowski
Konsultacje:
Maciej Czeredys, architekt i urbanista
Aleksandra Litorowicz, kulturoznawczyni, animatorka kultury i badaczka związana z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej
Kuba Snopek, urbanista i badacz architektury
Biogramy
Maciej Siuda – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Finalista w międzynarodowym konkursie ARCHIPRIX, MIT Boston, jego prace były prezentowane w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Nominowany w ogólnopolskim konkursie SARP na Dyplom Roku, otrzymał wyróżnienie w konkursie BETON. Stypendysta Facultad de Arquitectura Politecnica de Valencia oraz w pracowni SQ Arquitectos (Valencia). Pracował jako architekt w biurach projektowych w Madrycie, Alicante i Tokio. Obecnie rozwija własną działalność projektową, współpracując z projektantami z Hiszpanii, Polski i Japonii. Maciej Siuda jest wykładowcą i kierownikiem merytorycznym kierunku architektura w School of Form.
Gosia Wdowik ― reżyserka teatralna, przewodnicząca Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. Pierwszy sukces to główna nagroda na Festiwalu Młodej Reżyserii w Krakowie za spektakl “Piłkarze”, który zrealizowała w TR Warszawa (2016). Współpracuje z teatrami w Polsce i Europie. W 2023 roku wyreżyserowała „Dziewczyny” w Teatrze Komuna Warszawa, z tymi samymi bohaterkami, z którymi sześć lat wcześniej zrealizowała „Dziewczynki” w Teatrze Studio w Warszawie. Dwa lata temu ukończyła studia w DAS Theater w Amsterdamie, gdzie zajmowała się problematyką wypalenia i eksploracją przestrzeni między zmęczeniem a sprawczością poprzez wdrażanie metod aktywistycznych do swojej praktyki artystycznej. Rozważała przede wszystkim kwestię tego, jak tworzyć teatr i dokonywać zmiany w sytuacji wyczerpania sił.
Rafał Dominik – malarz, rzeźbiarz, rysownik. Miłośnik popkultury. Inspiruje go współczesna kultura wizualna oraz materialna – jak sportowe buty czy sprzęt elektroniczny, które są symbolami statusu oraz określonego stylu życia. Jego estetyka przywodzi na myśl komiks albo grę komputerową, a zaludnione przez postacie prace często mają wymiar humorystyczny (ale nigdy ironiczny).
Współfinansowanie
Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.
#KPOdlakultury #KPO

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.
