Warszawskie szkoły. Pejzaż z tysiąclatką

wykład Pawła Brylskiego w ramach cyklu "Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury"


  • Warszawskie szkoły. Pejzaż z tysiąclatką 08.05.2025, 18:00

    wstęp wolny

Osią tego wykładu są tysiąclatki, bo to one dominują w krajobrazie szkół warszawskich. Będzie obalanie mitów, ukryta wiedza, smaczne anegdoty. Ale będzie także o pierwszych szkołach miejskich XX wieku i akcji Starzyńskiego. Oraz o tym, co teraz, czyli jak w ostatnich latach wyciągnięto lekcje z modernistycznego projektowania.

„Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury” to cykl wykładów przygotowany przez zespół kuratorski z Fundacji Centrum Architektury (Agnieszka Rasmus, Filip Dańda, Anna Wrońska). Przeznaczony jest dla osób, które nie stykają się zawodowo z tematami architektury czy historii Warszawy, ale chciałyby lepiej poznać swoje miasto. Od listopada 2024 roku odbywały się w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK.

Wykład Pawła Brylskiego odbywa się gościnnie w Teatrze Komuna Warszawa ze względu na miejsce. Od 2019 roku siedzibą Teatru Komuna Warszawa jest budynek dawnej szkoły zaprojektowany przez Jerzego Baumillera i Jana Zdanowicza (1959-1961). Położony między klasycznymi modernistycznymi wieżowcami dawnego Marriotta i Elektrimu wraz z terenami zielonymi i boiskiem sportowym stanowi wyjątkowe założenie urbanistyczno-architektoniczne.

Zdjęcia

Centrum Architektury

O prowadzącym

Paweł Brylski – autor tekstów i twórca wystaw, zajmuje się językiem, narracjami i negocjowaniem sposobów mówienia o sztuce. Interesuje go gra koncepcjami muzealnymi oraz sprzężenie praktyk artystycznych z dystrybucją wiedzy. Przez wiele lat związany z najważniejszymi instytucjami kultury, gdzie zajmował się komunikacją kultury i edukacją.
Wspólnie z Szymonem Maliborskim przygotował wystawę o projektowaniu dla edukacji „Jak robić szkołę?” na festiwal Warszawa w Budowie 13, organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (nominacja do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy 2021. Następnie, wystawa miała swoją edycję poznańską w Galerii Śluza, w ramach działalności Poznańskiego Centrum Dziedzictwa w 2022 roku. Obecnie jest również związany ze środowiskiem Akademii Sztuk Pięknych, gdzie, jako kurator, aktywnie włącza się w procesy uczenia młodych artystek i artystów, wspierając ich rozwój twórczy i refleksję nad współczesną sztuką.

O cyklu

Warszawa dla początkujących. Wykłady z historii architektury.
• Dlaczego lata 90. były kolorowe?
• W których kościołach znajdziemy największe skarby?
• Gdzie powstały najciekawsze okazy warszawskiej gastronomii?
• Dlaczego jedne pomniki przetrwały, a inne nie?
• Jak wędrowało centrum Warszawy?
Odpowiedzi na te i masę innych ciekawych pytań pojawiają się w trakcie jedenastu wykładów, które w Zodiaku i poza nim wygłaszają specjaliści i specjalistki od historii warszawskiej architektury i przestrzeni.

Fundacja Centrum Architektury wydaje książki o architekturze i mieście. Popularyzuje wiedzę o architekturze. Tworzy Radio Architektura.

Organizacja

Centrum Architektury i ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

Współfinansowanie

Wydarzenie dofinansowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektu Komuna Warszawa – Społeczna Instytucja Kultury.

projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa
Scroll to Top